Venäläissivusto: FIFA:n mukaan Venäjän pelaajien dopingnäytteet olivat negatiivisia 2014 MM-kisoissa
Kuva: Getty Images
Venäläissivusto Championat otti yhteyttä kansainväliseen jalkapalloliittoon, FIFA:an, selvittääkseen Mail on Sundayn julkaiseman artikkelin aiheuttamaa kohua.
Englantilaislehti Mail on Sundayn artikkelin mukaan FIFA tutkii, syyllistyikö Venäjän joukkue dopingin käyttöön vuoden 2014 maailmanmestaruusturnauksessa. Artikkelin mukaan koko Venäjän 23-henkinen joukkue on mukana maailman antidopingtoimisto WADA:n McLaren-raportissa, jossa on yli 1000 henkilön lista urheilijoista, joilla saattaa olla yhteys kielletyihin aineisiin.
FIFA kertoi Championatille jatkavansa WADA:n kanssa tutkintaa McLarenin dopingraportin pohjalta, mutta ei kommentoinut yksittäisiin pelaajiin liittyviä asioita, koska tutkinta on kesken.
Kansainvälinen jalkapalloliitto kertoi, että kaikkien jalkapallon vuoden 2014 MM-turnauksessa suoritettujen dopingtestien tulokset olivat negatiivisia – Venäjän joukkue mukaan luettuna. FIFA oli itse vastuussa testeistä, ja kaikki näytteet toimitettiin WADA:n laboratorioon Sveitsin Lausanneen. Sama käytäntö on voimassa myös tällä hetkellä pelattavassa MM-esiturnauksessa, Confederations Cupissa.
Kaikki Confederations Cupissa annetut dopingnäytteet ovat olleet negatiivisia.
LUE MYÖS:
- Näin Bruno Fernandes reagoi Cristiano Ronaldon lähtöön – toivoo yhtä asiaa
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista
- Ville Koski lähtee Huuhkajista
- Argentiinalle erikoinen voitto – paikalle saapui eri vastustaja kuin piti
- Jacob Friisin kommentti leviää maailmalla
- Uskomaton murskatulos Kansojen liigassa: ”Hävettää”
- Albanian valmentaja antoi palaa – latasi tylyä tekstiä Huuhkajista
- ”Ansaittu punainen kortti” – Joel Pohjanpalo esitti hyvän pointin Suomen tasoitusmaalista
- Haastattelu: ”Olen harjoitellut koko ikäni” – Huuhkajien sankari pommitti kaksi vaparimaalia
- ”Se on todella iso etu” – Adam Marhiev ylisti Leo Waltan asetta Ylelle
- Albanian valmentaja antoi palaa – latasi tylyä tekstiä Huuhkajista
- Tyvestä puuhun noustaan: elävän legendan poika siirtyy mutasarjoihin
- ”Ansaittu punainen kortti” – Joel Pohjanpalo esitti hyvän pointin Suomen tasoitusmaalista
- MTV: Tampereen Ilves saa kovan vahvistuksen
- Uskomaton murskatulos Kansojen liigassa: ”Hävettää”
- Haastattelu: ”Olen harjoitellut koko ikäni” – Huuhkajien sankari pommitti kaksi vaparimaalia
- Jacob Friisin kommentti leviää maailmalla
- Näin Jacob Friis kommentoi Huuhkajien voittoa Albaniasta Ylelle
- Toppari poistui HJK:sta kesken loppukauden
- Yle: Huuhkajien luottotoppari sivuun viimeisestä Kansojen liigan ottelusta