Lukas Podolski paljasti, miksi hän valitsi Japanin ennemmin kuin Kiinan – ”Ero on kuin yöllä ja päivällä”
Kuva: Getty Images
Galatasaraysta japanilaiseen Vissel Kobeen siirtyvä Saksan maajoukkuelegenda Lukas Podolski kertoi Bildin vakiokolumnissaan, miksi hän päätti lähteä Japanin, eikä Kiinaan, toisin kuin monet muut.
32-vuotiaalla Podolskilla on takanaan pitkä ura Euroopan kentillä. Kuten useat muutkin euro-pelaajat, myös Podolski päätti lähteä Aasiaan vanhemmilla päivillään.
Vuoden alussa Beijing Guoanin kerrottin havittelevan Podolskia. Mies kuitenkin yllätti kaikki lähtemällä vielä kauemmas itään.
Pohtiessaan seuravalintaansa Bildissä mies toi esiin muutaman päätökseen erityisesti vaikuttaneen seikan. Podolski kertoi, että tapa, jolla seuroja pyöritetään Kiinassa ei ollut hänelle mieluinen.
Podolskin mukaan japanilaiset pyörittivät toimintaa samalla tavalla ammattimaisesti kuin Saksassa tehdään. Kiinassa sen sijaan Podolski ei tuntenut oloaan kotoisaksi, vaan ennemminkin aliarvostetuksi.
– Se, mitä kulissien takana tapahtuu on aivan käsittämätöntä, Podolski kertoi.
– Japanilaiset ovat huomattavasti enemmän vakavissaan toiminnan kanssa. Ero japanilaisien ja kiinalaisien seurojen välillä on kuin yöllä ja päivällä, kärkihyökkääjä summasi
Lisäksi Podolski pohti FC Kölnin Tony Modesten tilannetta. Modesten on vastaavasti kerrottu pakkaavan laukkunsa ja lähtevän kohti Itä-Aasiaa.
– Näissä jutuissa tulee aina olemaan parvi konsultteja, jotka haluavat palan kakusta. Mutta katsotaan miten käy. Toivottavasti seurat toimivat oikein hänen tapauksessaan, Podolski päätti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan