Jürgen Klopp valotti Liverpool-hyökkääjän tulevaisuutta: ”En voi luvata, että kaikki ovat onnellisia”
Kuva: Getty Images
Liverpoolin managerin Jürgen Kloppin mukaan Divock Origilla on yhä paikka hänen joukkueessaan, vaikka belgialaishyökkääjä onkin jäänyt alkukaudesta vähälle vastuulle.
Origi, 22, jätettiin kokonaan kokoopanon ulkopuolelle, kun Liverpool voitti Mestarien liigan viimeisen karsintakierroksen jälkimmäisessä osassa Hoffenheimin 4-2 ja eteni lohkovaiheeseen yhteistuloksella 6-3. Hän ei ole myöskään ollut avauksessa yhdessäkään tämän kauden ottelussa.
Aiemmin tällä viikolla Origin huhuttiin lähtevän lainalle, mutta Kloppin mukaan Liverpool ei aio tehdä muutoksia hyökkäysosastoonsa, ellei seuraan ole tulossa vielä pelaajia muualta.
– En voi luvata, että ihmiset ovat onnellisia joka päivä. Meillä on 31. päivään asti aikaa tehdä päätöksiä, mutta juuri nyt, tässä tilanteessa, mitään ei ole tapahtumassa, sanoi Klopp Liverpool Echolle.
– Dominic Solanke, minulla ei ole epäilystäkään hänen kyvyistään, hän on suoriutunut toistaiseksi erittäin hyvin. Divock Origi ei ole antanut minulle mitään syytä jättää häntä kokoonpanon ulkopuolelle, mutta säännöt ovat säännöt, ja minä puhuin jo hänelle.
– Daniel Sturridge pelasi parhaan harjoituskautensa minun aikanani. Hänelle tuli pieni loukkaantuminen, hän palasi nopeasti ja pelasi ihan kelvollisen ottelun Crystal Palacea vastaan.
– Kaikki pelaajat tulevat saamaan mahdollisuutensa. Ensi viikosta en osaa sanoa, mutta jos kukaan ei ole tulossa, niin kukaan ei ole lähdössäkään.
– Voin luvata, että autan heitä kaikkia ottamaan seuraavan askeleen heidän kehityksessään. Tässä on kyse pelkästään jätkistä eikä siitä, että minä sanon jollekin, että ”tulet pelaamaan seuraavassa kymmenessä pelissä”.
– Pelaajia tulee loukkaantumaan, niin se vain menee. Me emme suunnittele kenenkään myymistä, ja ottaen huomioon ottelumäärän on epätodennäköistä, ettei meille tulisi loukkaantumisia, joten meidän on varauduttava siihen.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!