Seuran kesähankinta povaa Juventukselle menestystä Euroopassa: ”Olen täällä voittaakseni kaiken”

© Kuva: Getty Images

Alkavaksi kaudeksi Bayern Münchenistä Juventukseen lainasopimuksella siirtynyt brasilialaishyökkääjä Douglas Costa uskoo, että Juventus lähtee suosikkina Mestarien liigaan.

Juventus on selviytynyt kilpailun loppuotteluun viimeisen kolmen vuoden aikana kaksi kertaa. Vuonna 2015 Barcelona oli kuitenkin vahvempi lukemin 3-1 ja viime keväänä Real Madrid pöllytti Italian mestaria finaalissa lukemin 4-1.

Costan, 26, mukaan lähihistoria ei kuitenkaan tule toistamaan itseään.

– Olen huomannut paljon laatua ryhmässämme, johon minä tuon luovuuteni mukaan. Valitsin Juventuksen, koska he ovat pelanneet kolmen vuoden aikana kaksi kertaa loppuottelussa Euroopassa, sanoi Costa Gazzetta dello Sportin haastattelussa Calciomercaton mukaan.

– Haluan olla osa tämän seuran historiaa. Maailmanmestaruusturnaus pelataan ensi vuonna, enkä olisi voinut valita parempaa seuraa itselleni. Olen täällä voittaakseni kaiken, myös Mestarien liigan.