Tottenham-luotsi pitää periaatteistaan kiinni: ”En ikinä valmentaisi Barcelonaa”

© Kuva: Getty Images

Tottenham Hotspurin argentiinalaismanageri Mauricio Pochettino kertoi lehdistötilaisuudessa, että hän ei ikinä voisi valmentaa FC Barcelonaa.

Pochettino vietti valtaosan omasta peliurastaan Barcelonan paikalliskilpailijassa Espanyolissa, jota hän myös valmensi kolme vuotta lopettamisensa jälkeen.

– Pyrin aina olemaan rehellinen. En tykkää valehdella. Välillä valehtelen hieman vaimolleni, mutta en medialle. Se on mahdotonta. En voisi valmentaa Barcelonaa, mihin on monia syitä, joihin meidän ei tulisi syventyä, sanoi Pochettino Football Espanan mukaan.

Argentiinalaisvalmentaja on nostanut Tottenhamin tosissaan taistelemaan Englannin Valioliigan mestaruudesta, ja seuran toimitusjohtaja Daniel Levy toivoisi, että Pochettinosta tulisi seuran oma Alex Ferguson. Spurs-luotsi ei näe ajatusta mahdottomana.

– Toivon, että voin pysyä Tottenhamissa 10-15 vuotta. Jos Levy niin haluaa, minusta olisi ilo allekirjoittaa se sopimus.