West Ham hävisi sunnuntaina Watfordille vieraskentällä 0-2. West Hamin kannattajat ovat sen luokan kriisissä, että paikallinen poliisi on joutunut puuttumaan peliin.

West Hamiin siirtynyt manageri David Moyes ei saanut seuran kurssia käännettyä avausottelussa. Kannattajien tuska on jo sen verran paisunut, että he ovat alkaneet soittelemaan hätänumeroon kysyäkseen mitä pitäisi tehdä.

Kannattajien hulvaton, mutta äärimmäisen typerä tempaus on ruuhkauttanut hätäkeskuksen puhelinvastaanoton. Tästä syystä Essexin poliisi on ottanut tilanteeseen kantaa Twitterissä. Poliisi muistutti, että hätänumeroon turhaan soittaminen on viranomaisten resurssien tuhlaamista.

– Se, että soitatte 999-numeroon, koska West Ham on hävinnyt taas ja ette tiedä mitä tehdä, ei ole hyväksyttävää! Se on meidän aikamme tuhlaamista, twiitissä kirjoitetaan.

West Hamin fanit vaativat edellisessä ottelussa jo kovaan ääneen johtoportaan eroamista.

Jos et näe alla olevaa twiittiä, voit katsoa sen täältä.