Valmentaja johdatti joukkueensa MM-kisoihin ja erosi – ”Ei sellainen loppu, jota olin suunnitellut”
Kuva: Getty Images
Australia on yksi 32:sta maasta, joka on raivannut tiensä kesän 2018 MM-kisoihin. Se varmisti kisapaikkansa voittamalla jatkokarsinnassa Hondurasin yhteismaalein 3-1.
Kisapaikan saavuttamisesta on aikaa alle viikko, mutta joukkueen päävalmentajana toiminut Ange Postecoglou ilmoitti eroavansa tehtävästä. Hänen ympärillään on riittänyt spekulaatioita siitä asti, kun hän ei onnistunut johdattamaan Australiaa suoraan kisoihin Aasian karsintojen kautta.
– Pitkän ajattelun ja sielun tutkiskelun jälkeen, olen päättänyt, että matkani Socceroosin [Australian maajoukkueen] valmentajana päättyy, Postecoglou ilmoitti Sky Sportsin mukaan.
– Olen sanonut monta kertaa, että tämä on ollut elämäni suurin etuoikeus, vaikka tämä ei olekaan sellainen loppu, jota suunnittelin aloittaessani.
Kreikkalais-australialainen Postecoglou toimi Australian valmentajana yli neljä vuotta. Venäjän MM-kisoista poisjääntiä lohduttaa varmasti se, että hän oli joukkueensa kanssa mukana Brasilian MM-kisoissa 2014.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan