Zlatan Ibrahimović ei vaihtaisi 33 pokaaliaan euroturnausten kruununjalokiveen – ”Olen todistanut dominoivani joka vuosi”
Kuva: Getty Images
Zlatan Ibrahimović on voittanut urallaan paljon mestaruuksia. 36-vuotias ruotsalaishyökkääjä on kerännyt uransa aikana yhteensä 33 pokaalia palkintokaappiinsa.
Zlatan on valloittanut jo Italian Serie A:n, Espanjan La Ligan ja Ranskan Ligue 1:n. Mestarien liigan voitto Manchester Unitedin hyökkääjältä kuitenkin puuttuu.
Jos Zlatan voisi valita, hän ei vaihtaisi nykyistä menestystään Euroopan seurajalkapallon kirkkaimpaan kruunuun.
– Minulta puuttuu yksi pokaali. Jos olisin voittanut Mestarien liigan, olisinko parempi pelaaja? En. Olisiko minusta tullut sen voittamalla huonompi pelaaja? Ei, Ibrahimović kertoi Sky Sports Italylle.
– Pitää muistaa ne pelaajat, jotka pelasivat yhden uskomattoman kauden voittaen Mestarien liigan, mutta sitten he katosivat. Minä taas olen voittanut jatkuvasti vuosittain. En vaihtaisi 20 vuottani tai 33 pokaaliani yhteen Mestarien liigan voittoon. Olen todistanut dominoivani joka vuosi.
Zlatanilla on edelleen mahdollisuus voittaa Mestarien liiga Manchester Unitedin paidassa. United selvisi pudotuspeleihin lohkovoittajana.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron