Rangersin suomalaisvalmentaja tukee Alfredo Morelosia: ”Monet unohtavat, kuinka nuori hän on”
Kuva: Getty Images
Rangersin valmennusryhmään kuuluva Jonatan Johansson on ollut tyytyväinen HJK:sta viime kesänä Rangersiin siirtyneeseen Alfredo Morelosiin. Johansson antoi täyden tukensa Morelosille, joka Celticiä vastaan missasi avopaikan, lue lisää tästä.
Morelos pelasi puoli tuntia lauantaina, kun Rangers hävisi yllättäen Kilmarnockille Skotlannin Valioliigassa. Johansson uskoi, että Morelos löytää pian taas pallon maalin perukoille, vaikka kolme edellistä ottelua on mennyt ilman täysosumia.
– Hyökkääjänä tiedän, millaista on epäonnistua isosta paikasta. Se pitää vain nollata. Hän oli pettynyt, kuten kuka tahansa, mutta se tekee hänestä paremman pelaajan tulevaisuudessa, Johansson sanoi The Heraldille.
Morelos on yhä Skotlannin sarjan maalipörssissä toisena. Kausi on ollut menestys.
– Alfredo on todella vahva siinä, mitä hän antaa joukkueelle. Hänen liikkumisensa on hyvää, hän on maalintekijä ja hän luo tilanteita muille. Joka pelissä hän pääsee kolmeen, neljään tekopaikkaan ja sitä haluamme hyökkääjältä. Niin kauan kun hän pääsee paikoille, maaleja kyllä tulee, Johansson totesi luottavaisena.
Johansson muistutti myös, että Morelos on yhä todella nuori pelaaja. 21-vuotiaalla hyökkääjällä on vielä rutkasti varaa kehittyä.
– Ihimiset unohtavat välillä, kuinka nuori hän on, koska hän pelaa niin fyysisesti. Hän on kahden, kolmen viimeisen vuoden aikana muuttanut maista toiseen ja opetellut uusia kieliä ja pelannut eri maissa, ja ne ovat olleet suuria muutoksia hänelle. Muuttaminen Suomesta Rangersiin oli valtava askel, Johansson arvioi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin