Siinä ei kauaa mennyt! – Gennaro Gattusolle sorvataan jo jatkosopimusta AC Milanin luotsina

© Kuva: Getty Images

Gennaro Gattuso siirtyi marraskuun lopussa AC Milanin päävalmentajaksi seuran B-miehistön peräsimestä.

Vincenzo Montella sai potkut huonojen tuloksien myötä ja seurajohto kaipasi muutoksia. 40-vuotias Gattuso otti ohjat käsiinsä. Monet eivät odottaneet Gattuson onnistuvan roolissaan, mutta tähän asti meno on ollut komeaa.

Gattuson alaisuudessa Milan on raapinut jatkuvasti pisteitä vaikeistakin paikoista ja nousu kärkikamppailuihin on tosiasia.

Seuran toimitusjohtaja Marco Fassone kertoi, että Milan on sorvaamassa Gattusolle uutta sopimusta.

– Olemme todella tyytyväisiä hänen työhönsä. Massimiliano Mirabelli (urheilutoimenjohtaja) oli niin luottavainen, etten voinut olla kannustamatta tätä päätöstä, Fassone viittasi Gattuson päävalmentajan pestiin.

– Hän on onnistunut odotuksiamme paremmin ja löydämme varmasti hyvin pian aikaa jatkosopimuksen tekemiseen. Odotin hänen olevan tällainen, mutta Gattuso on yllättänyt minut valmentajantaidoillaan.