FC Inter -tähti Furuholmilta palautetta Suomen Cupille: ”Onko se arvostuksen mukaista”
Kuva: Juha Tamminen
FC Interin hyökkääjä Timo Furuholm jakoi ajatuksiaan nykymuotoisesta Suomen Cupista Jalkapallon Pelaajayhdistyksen JPY:n sivuilla.
Inter pelasi vahvan Suomen Cupin voittaen ensin oman alkulohkonsa ja selvittäen tiensä toukokuussa pelattavaan finaaliin Helsingin Jalkapalloklubia vastaan.
Suomen Cupin uudistunut järjestelmä on nostanut paljon keskustelua, eivätkä kaikki ole lämmenneet lohkovaiheen ajatukselle. Pelit halleissa tai keskellä talvea ulkona sekä finaalipaikan epätietoisuus ja kotijoukkueen arvonta ovat myös herättäneet kritiikkiä fanien keskuudessa. Furuholmin mukaan nykymuotoisesta cupista löytyy hyvät ja huonot puolensa.
– Cupia voi tarkastella jokaisesta suunnasta ja se näyttää aina erilaiselta. Näin hieman vanhempana pelaajana mielestäni on plussaa, että pelaamme merkityksellisiä otteluita. Jokaiseen treenipeliin ei ihan samalla tavalla pystynyt syttymään, mutta nyt pelataan pisteistä ja merkityksellisiä pelejä. Enää ei tarvita treenipelejä, kun kilpailu on heti käynnissä.
– Eri asia on sitten, onko se cupin arvostuksen mukaista, että pelejä pelataan missä sattuu, kuten puolivälieräottelu Kupittaan vitosella. Käsitykseni mukaan myös osanottomäärät ovat vähentyneet vuosittain eikä cup varmasti houkuttele Kakkosesta alaspäin olevia joukkueita. Siinä katoaa samalla osa cupin taikaa.
– Muistan silloin aikanaan, kun pelasimme PK-35:n kakkosjoukkuetta vastaan Pihlajamäen hiekalla ja voitimme lisäaikamaalilla 1-0. Sitä on tullut muisteltua aika usein ja sellaiset pelit ovat vähän kadonneet. Lohkovaiheessa, jos sitten joukkue häviää heti kaksi peliä, niin se on sitten aika lailla taputeltu.
– Tässäkin asiassa annan fiksumpien päättää enkä puutu siihen, mutta varmaan olisi hyvä kuunnella vähän kaikkia osapuolia. Esimerkkinä nyt tämä finaalihässäkkä, kun kukaan ei oikein tiennyt missä finaali pelataan ja sitten se lopulta arvotaan. Arvostus lähtee aina järjestäjästä liikkeelle ja siitä se sitten toivottavasti valuu myös muille.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kaikki jalkapallon miesten Suomen Cupista 2026
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan
- Mestarien liigan arvonta suoritettu – suurseuroja vastakkain heti
- Manchester Cityn akatemian kasvatti IFK Mariehamniin