Kuva: Espoossa osataan – FC Honka pääsee heti kotinurmelle: ”Vihreä kuten aina”
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliiga käynnistyi viime viikonloppuna. Kuten useana vuonna ennenkin, joitain otteluita on jouduttu siirtämään, koska olosuhteet eivät ole olleet vaadittavalla tasolla.
FC Honka pääsee näillä näkymin pelaamaan kotipelinsä Tapiolassa. Hongan nokkamies Hexi Arteva julkaisi Twitterissä kuvan Tapiolan pelialustasta, joka näytti kuvasta päätellen vihertävän jo kauniisti.
Honka pelaa ensi sunnuntaina ensimmäisen kotiottelunsa FC Lahtea vastaan.
– Vihreä kuten aina. Paras futisnurmi Suomessa, parhaan kenttähenkilökunnan hoidossa. Hats off! Arteva kirjoitti kuvan yhteydessä.
Hongan kotikentän hyvästä pelikunnosta tekee mainittavan asian se, että kyseessä on luonnonnurmi. Muualla Suomessa luonnonnurmikentät ovat vielä siinä kunnossa, ettei niillä voida pelata.
Esimerkiksi Ilves suuntaa ensi viikonloppuna Helsinkiin pelaamaan KuPS:a vastaan. Lisäksi Ilveksen ja IFK Mariehamnin välinen ottelu (18.4.) siirrettiin elokuulle. Ilveksen kotikenttä Tammela ei ole vielä pelikunnossa, eikä myöskään Ratinan luonnonnurmi täytä vaatimuksia.
Samankaltaisia ongelmia on ollut myös Turussa, jossa Veritas Stadionin kunto ei ole vielä tarpeeksi hyvä. TPS joutui siirtämään kotiavauksensa Valkeakoskelle, jossa se kohtaa ensi sunnuntaina SJK:n.
Katso Artevan twiittiä alta, jos et näe, voit katsoa sen tästä.
Vihreä kuten aina. Paras futisnurmi Suomessa, parhaan kenttähenkilökunnan hoidossa. Hats off! #MeOllaanHonka #EspooLiikkuu #Veikkausliiga
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- UEFA: MM-kisoista tutut juomatauot eivät ole tulossa EM-turnaukseen
- Iran tekee kohtelustaan valituksen FIFA:lle
- Kap Verden MM-sankarilla on jo enemmän seuraajia kuin Valioliiga-tähdillä
- ”Uskomattoman loukkaavaa” – Espanjan valmentaja tulistui tähtipelaajan saamasta kritiikistä
- Paraguayn MM-valmentajalta palautetta medialle: ”Minä kestän kaikki iskunne”
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi
- ”Kaikki kuulivat luun napsahtavan” – Kanadan MM-valmentaja järkyttyi pelaajansa loukkaantumisesta
- Kanadalle murskavoitto MM-kisoissa – peliä varjosti järkyttävä loukkaantuminen
- Meksiko varmisti ensimmäisenä jatkopaikkansa MM-kisoissa – vastustajalta iso moka
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- Näin Cristiano Ronaldo reagoi Portugalin vaisuun MM-starttiin
- Palermo etsii tulitukea Joel Pohjanpalolle – tässä vaihtoehdot
- MM-tähti kutsuttiin maajoukkueeseen LinkedInin kautta – ”Jätin sen huomioimatta”
- Lionel Messin perhe julkaisi tiedotteen – syy on harmittava
- Suomen MM-unelma elää – karsintatie tuleviin kisoihin selvisi
- Thomas Tuchel sanoi nämä sanat Englannin kopissa – hetki, joka saattoi kääntää koko MM-turnauksen suunnan
- Vastustajan reaktio paljasti karun totuuden Cristiano Ronaldosta – nyt tuli armoton kommentti MM-kisoissa
- Nyt tuli tuomio: MM-kisojen skandaalipelaaja sivuun jättiottelusta
