Huuhkaja-pelaaja onnensa kukkuloilla kauden loppusuoralla – ”Tässä on maailman onnellisin perhe”

Huuhkajien laitapuolustaja Jere Urosen kausi on ollut pikkuvammojen takia rikkonainen, eikä hän ole pelannut minuuttiakaan hieman yli kuukauteen. Urosen viime päiviin mahtuu kuitenkin mitä suurin ilonaihekin, sillä 23-vuotiaasta pelaajasta tuli viikonloppuna isä.
– Tässä on maailman onnellisin perhe! Pikku-Pyry, sinua rakastetaan enemmän kuin osaat kuvitellakaan. Kiitos Minttu, että olet vahvin koskaan tapaamani nainen, Uronen kirjoitti perheuutisesta kertovaan Instagram-postaukseensa.
Vaikka Urosen ottelut ovat jääneet tällä kaudella vain 25:een, ovat otteet olleet silti niin hyviä, että belgialainen Voetbal Primeur -sivusto nosti suomalaisen yhdeksi kuudeksi ehdokkaasta Jupiler Leaguen parhaaksi vasemmaksi laitapuolustajaksi.
[readmore from=Uronen-Jere]
– Pikkuvammat ovat hidastaneet Urosta viime kuukausina enemmän kuin hän olisi halunnut. Genkiläinen on kuitenkin kenties tämän listan lahjakkain pelaaja. Puolustuspäässä tämä 26 A-maaottelua pelannut suomalainen tulee harvoin huijatuksi, ja hienoilla liikkeillään hän luo uhkaa myös hyökkäyssuuntaan, Urosta kuvaillaan.
Urosen alkuperäinen sopimus Genkin kanssa päättyy tähän kauteen, mutta siihen sisältyy myös optio vuoden jatkosta.
Genkin kausi päättyy ensi sunnuntaina kotikentällä pelattavaan otteluun Zulte-Waregemia vastaan. Ottelun voittaja lunastaa paikan ensi kauden Eurooppa-liigan karsinnoissa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Huuhkajat kaatoi Puolan sairauskohtauksen varjostamassa ottelussa – MM-unelma elää
- Huuhkajien MM-karsintaottelu keskeytettiin katsojan sairaskohtauksen vuoksi
- Naisten EM-kisat 2025
- Tässä on Huuhkajat Puolaa vastaan – pari muutosta Hollanti-otteluun
- Huuhkajien Arttu Hoskosella raskas päätöskausi Puolassa: ”Vuosi oli aika painajainen”
- Puolalle toinen jättimäinen takaisku ennen Huuhkajat-kohtaamista
- Valioliigassa sensaatiotempussa onnistunut valmentaja hylkäsi Italian A-maajoukkuepestin
- Ennakko MM-karsintaotteluun Suomi-Puola: Kuntopuntari, kommentit, ja mistä näet pelin
- Huuhkajien Jere Uronen kommentoi Robert Lewandowskin poissaoloa – Lukas Hradeckyn upealle merkkipaalulle kehuja: ”Täysin ansaittu”
- Haastattelu: Tanskan alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Steffen Højer kiitteli vuolaasti Pikkuhuuhkajia
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Haastattelu: Tanskan alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Steffen Højer kiitteli vuolaasti Pikkuhuuhkajia
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Ennakko MM-karsintaotteluun Suomi-Puola: Kuntopuntari, kommentit, ja mistä näet pelin
- Puolalle toinen jättimäinen takaisku ennen Huuhkajat-kohtaamista
- Valioliigassa sensaatiotempussa onnistunut valmentaja hylkäsi Italian A-maajoukkuepestin
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Huuhkajien Jere Uronen kommentoi Robert Lewandowskin poissaoloa – Lukas Hradeckyn upealle merkkipaalulle kehuja: ”Täysin ansaittu”