Näin HJK:n sankari ”Mosa” kommentoi upeaa voittomaaliaan – lähetti myös muistutuksen HJK:n kannattajille
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		HJK vei nimiinsä pääkaupunkiseudun herruuden huikean ottelun jälkeen maalein 3-2. HJK:n sankariksi nousi Moshtagh Yaghoubi, joka tykitti upealla laukauksella ottelun voittomaalin.
HJK nousi seitsemässä minuutissa 0-2-tappioasemasta 3-2-voittoon. Vahvan ottelun pelannut Yaghoubi oli ottelussa useampaan otteeseen vetoetäisyyksillä, mutta käänsi usein laukauksensa pois ja jatkoi peliä syötöllä.
80. minuutilla Yaghoubi päätti toisin. Mies tykitti oikealla jalallaan noin 25 metristä ja veto painui vastustamattomasti vasempaan ylänurkkaan.
– Monta kertaa oli mahdollisuus vetää ja sitten hämäsin ja syötin. Nyt oli sellainen fiilis, hyvä paikka ja vähän aikaakin siinä, että otin hyvän tatsin ja sain palloon hyvän osuman. Se oli sitten siinä, Yaghoubi kertoi ottelun jälkeen toimittajien ympäröimänä.
Lue lisää ottelusta tästä. 
Yaghoubi harmitteli Hongan tekemää aikaista maalia, mutta muuten mies oli tyytyväinen joukkueen pelaamiseen. Pelin kuva muuttui täysin, kun Hongan maalivahti Tim Murray ajettiin suoralla punaisella kortilla ulos jo 17. minuutilla.
HJK painoi sen jälkeen vimmatusti kohti Hongan maalia, mutta tehottomasti. Sen sijaan Honka meni 71. minuutilla erikoistilanteesta jo 2-0-johtoon. Siinä vaiheessa jo HJK:n kannattajatkin alkoivat käydä tulisilla hiilillä ja usko voittoon alkoi katsomossa hiipua.
– Pienet terveiset heille (kannattajille), että todella hienoa, että he ovat siellä ja kannustavat meitä, mutta peli kestää aina 90 minuuttia ja joskus 96 minuuttia. Älkää luovuttako kesken, Yaghoubi taiteili sanojensa kanssa.
Metroderbyä oli seuraamassa HJK:n ilmoituksen mukaan 5620 silmäparia. Stadin derbyihin Metroderbyllä on siis matkaa katsomokulttuurin osalta, mutta kentällä tunnelma oli Yaghoubin mukaan todella tiivis, kuin Stadin derbyissä.
– Katsomossa ei ehkä ollut ihan samanlaista kuin HIFK-matseissa, mutta kentällä oli samaa tunnelmaa ja tilanteisiin mentiin kovaa, ottelun ratkaisija totesi.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
 - Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
 - KuPS on Suomen mestari!
 - Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
 - Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
 - Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
 - Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
 - Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”
 - Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
 - Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
 
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
 - Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
 - Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
 - Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
 - Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
 - Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
 - Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
 - Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
 - Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
 - Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen