PSG:n jättävä luotsi kommentoi Kylian Mbappéa ja Neymaria: ”Hän ei ole asettunut Pariisiin”
Kuva: Getty Images
Kuluvan kauden päätteeksi PSG:n jättävä espanjalaisvalmentaja Unai Emery on kommentoinut ranskalaisen SFR Sport 1:n haastattelussa joukkueensa suurimpien tähtien Kylian Mbappén ja Neymarin tilanteita. 19-vuotias Mbappé siirtyi Pariisiin viime kesänä Monacosta, vaikka hänen perässään uskottiin olevan myös La Ligan suurseurojen.
– Alun perin Mbappé halusi siirtyä Madridiin tai Barcaan. Perinteisesti hänen kaltaisensa ranskalaispelaajat ovat lähteneet 18-vuotiaina Ranskasta. Ranskalaisten pitäisi olla ylpeitä siitä, että Mbappé pelaa PSG:ssä, Emery sanoi.
– Kun tutustuin häneen ja hänen isäänsä, PSG-johto ja minä sanoimme hänelle, että hänen kannattaisi jatkaa uraansa Ranskassa.
Supertähti Neymar siirtyi Pariisiin niin ikään viime kesänä. Koko kauden ajan on kuitenkin huhuiltu, ettei Neymar ole oloonsa tyytyväinen ja hän mielisi takaisin Espanjaan. Emery vahvistaa, ettei brassin sopeutuminen uuteen ympäristöön ole sujunut odotetusti.
[readmore from=Neymar]
– Neymarin pitäisi olla onnellinen Pariisissa. Joukkueessa on muitakin brasseja, mutta hän vain harjoittelee ja menee sitten kotiinsa. Ei hän vietä kaikkia päiviään muiden brassien seurassa.
– Neymar ei ole sataprosenttisesti asettunut Pariisiin. Neymarin pitäisi sopeutua joukkueeseen ja meidän pitäisi luoda sellaiset olosuhteet, että hän on kykeneväinen ratkaisemaan otteluita, Emery jatkaa.
– Neymarin kanssa on helppo jutella. Tärkeintä on, että hänellä on suuri sydän. Hän on nöyrä. Hän tulee nöyrästä perheestä, ja hänestä tuli tähti. Niiden kahden aspektin kanssa ei ole helppoa tasapainotella. Hänen suuri sydämensä tekee siitä kuitenkin helpompaa.
– Minä en voi pakottaa Neymaria keskittymään jalkapalloon, sillä hän on tähti mediassa. Voimme vain hoitaa asiat niin, ettei se vaikuta hänen pelaamiseensa. Ei ole paras mahdollinen tilanne, että Neymarin pitää osallistua harjoitusten jälkeen vielä neljään pr-tilaisuuteen. Siksi häntä on suojeltava.
– Minun mielestäni kyse on siitä, sopeutuuko Neymar Pariisiin. Minä olen tehnyt työstä hänen puolestaan 50 prosenttia, mutta toinen 50 prosenttia on vielä tekemättä, Emery tiivistää.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- Jesse Joronen kerää kehuja Italiassa: ”Palermo on tehnyt loistavan hankinnan”
- Tuomas Ollilan Paris FC putosi Ranskan cupista
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Jesse Joronen kerää kehuja Italiassa: ”Palermo on tehnyt loistavan hankinnan”
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva