AS Roman pelaajakauppa suututti fanit – ”Kukaan ei osoittanut häntä aseella”

Kuva: Getty Images
Hollantilaispelaaja Kevin Strootmanin lähestyvä siirto AS Romasta Marseilleen on saanut italialaisseuran kannattajat tuohtuneeksi.
Strootman, 28, ei ollut enää sunnuntaina Roman kokoonpanossa ottelussa Atalantaa vastaan, vaan hänen kerrotaan olleen jo Ranskassa neuvottelemassa tulevan seuransa kanssa.
Vuodesta 2013 lähtien Romaa edustanut Strootman solmi vielä viime vuonna uuden sopimuksen seuran kanssa ja pelasi viime kaudella 44 ottelua Giallorossin paidassa.
Il Messaggeron mukaan Strootman ei ole laisinkaan tyytyväinen Roman päätöksestä myydä hänet. Hollantilaispelaajan kerrotaan olleen valmis päättämään uransa Romassa, ja hän on aiemmin sanonut, että aikoo muuttaa Italian pääkaupunkiin pysyvästi uransa jälkeen.
AS Roma saa tiettävästi Strootmanin kauppaamisesta 25 miljoonaa euroa sekä kolme miljoonaa euroa erilaisten bonuksien muodossa.
Seuran kannattajat ovat kritisoineet Roman siirtopolitiikkaa sosiaalisessa mediassa. Fanit ovat ihmetelleet, miksi Roma myy yhden avainpelaajistaan, vaikka Serie A:n siirtoikkuna on jo kiinni. Korvaajaa ei ole siis tulossa ainakaan ennen tammikuuta. Aiemmin kesällä Roma myi jo samalla pelipaikalla pelaavan Radja Nainggolanin Internazionale Milanoon.
Strootman kertoi huhujen mukaan ystävilleen ja joukkuekavereilleen, että Roma painosti häntä pois seurasta. AS Roman urheilutoimenjohtaja Monchi antoi oman näkemyksensä Sky Sport Italialle.
– Kevin pelasi viime kaudella 42 ottelua. Hän on mahtava pelaaja, mutta päätös (siirrosta) tehtiin yhdessä seuran, valmentajan ja pelaajan kanssa.
– En halua paneutua teknisiin, ekonomisiin tai taktisiin ongelmiin. Jos olet Romassa, se johtuu siitä, että haluat olla täällä. Kukaan ei osoittanut häntä aseella päähän ja käskenyt lähtemään.
– Kun tämä tilaisuus (siirtyä Marseilleen) ilmeni, me kaikki päätimme edetä sen kanssa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Useita murskajaisia – näin pelattiin Mestarien liigassa
- Hämmentävä ottelu: HJK suli karmealla tavalla!
- Draamaa Veikkausliigan mestaruustaistossa
- ÖT: Niklas Vidjeskog kommentoi lähtöään Jarosta – ”Mielestäni se oli epäkunnioittavaa”
- Casper Terhon valmentaja vaihtumassa Belgiassa
- Kaksi punaista, yhdeksän maalia, epäonnistunut pilkku – PSG murjoi Mestarien liigassa
- Bayern-tähden loukkaantumisesta hyviä uutisia
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- Eurovastustaja närkästyi Arsenalin toiminnasta – teki valituksen Uefalle
- Vincent Kompany ja Bayern München jatkosopimukseen
- Hämmentävä ottelu: HJK suli karmealla tavalla!
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- Useita murskajaisia – näin pelattiin Mestarien liigassa
- ÖT: Niklas Vidjeskog kommentoi lähtöään Jarosta – ”Mielestäni se oli epäkunnioittavaa”
- Draamaa Veikkausliigan mestaruustaistossa
- HJK:n jättänyt Hassane Bandé testissä tutussa seurassa: ”Jos kaikki menee hyvin, voi hän tuoda lisäarvoa joukkueelle”
- Eurovastustaja närkästyi Arsenalin toiminnasta – teki valituksen Uefalle
- Casper Terhon valmentaja vaihtumassa Belgiassa
- Kaksi punaista, yhdeksän maalia, epäonnistunut pilkku – PSG murjoi Mestarien liigassa
- Glen Kamaran Rennes suunnittelee valmentajanvaihdosta – tässä ykkösvaihtoehto uudeksi valmentajaksi