MTV-päällikkö Markus Autero kertoi – mitä Mestarien liiga -illat pitävät sisällään? ”Hyviä ja tosi pitkiä iltoja”
Jalkapallo tekee paluun tulevalla kaudella MTV:n kanaville, kun C More näyttää Mestarien liigan ja La Ligan jokaisen ottelun. Kanava julkisti kivikovan ryhmän, jotka toimivat otteluissa selostajina ja asiantuntijoina.
Kanavan pääselostajat ovat Tuomas Virkkunen, Niki Juusela ja Antero Mertaranta. Ile Uusivuoren isännöimissä UCL-studioissa nähdään vakioasiantuntijoina puolestaan Mikael Forssell, Antti Niemi, Petri Pasanen ja Mika Väyrynen.
MTV:n urheilun ohjelmapäällikkö Markus Autero myhäilee kattauksesta.
– Olen todella tyytyväinen. Olen itse aloittanut toimittajan hommat jalkapallon parissa 90-luvun puolivälin jälkeen, ollut studioisäntänä ja juontajana vuosia, joten futis on minulle tärkeä asia. Ei nyt niillä perusteilla koskaan mitään oikeuksia hankita, mutta siinä mielessä kiva, että saamme nyt futiksen takaisin. Teimme sitä aikoinaan tosi paljon, mutta nyt ehti kulua pieni hetki ilman sitä.
Vaikka tiimi on kokenut, niin tavallaan kaikki ovat uuden äärellä. Otteluiden studioita on jo tovin hahmoteltu.
– Keskitämme meidän tekemisemme studioiden ympärille. Pyrimme tekemään niistä mahdollisimman hyviä ja tosi pitkiä iltoja. Pyrimme olemaan myös sosiaalisessa mediassa todella aktiivisia pitkin viikkoa.
– Aina kun lähdetään asioita tekemään nollasta, niin sisältöä pitää miettiä. Pyrimme informoimaan ihmisiä, pyrimme avaamaan syvällisesti taktisia asioita. Se mitä varmasti myös teemme on, että puhumme paljon myös yksittäisistä pelaajista, pelaajien taitoon liittyvistä asioista, yksilötaidosta, tilanteista joissa pelaajat ovat.
Autero kertoo, että asiantuntijoiden omaa mittavaa kansainvälistä pelikokemusta aiotaan käyttää paljon hyväksi.
– Nämä kaverit tietävät omakohtaisesti, millaista missäkin tilanteessa on olla. Se on sellainen asia, jota mielestäni voisi pikkaisen enemmän avata.
– Siinä on maailman parhaat pelaajat kentällä. Haluan, että siihen kiinnitämme huomiota, miksi he ovat juuri niin taitavia, ja miten he ovat tehneet asiat urallaan oikein, Autero sanoo intoa täynnä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Näillä avauskokoonpanoilla PSG ja Arsenal iskevät Mestarien liigan finaaliin!
- Raheem Sterling pidätetty – epäillään ajamisesta huumausaineiden vaikutuksen alaisena
- Neymar loukkaantui – päätös MM-kisoista tehty
- Valioliigasta kajahtaa: Arne Slot ulos Liverpoolista
- Huippukauden Hollannissa pelannut Juho Kilo kutsuttiin Huuhkajiin
- LIVESEURANTA: PSG ja Arsenal Mestarien liigan finaalissa – avaukset julkaistu!
- KuPS-pelaajan vangitsemisesta lisätietoja
- Argentiinalaisilla on nyt uusi suosikkipelaaja, eikä hän tule omasta maajoukkueesta
- Naatan Skytältä koruton näkemys saamastaan palkinnosta: ”En pidä sitä oikeastaan minään”
- KuPS antoi nuorelle lupaukselle potkut – taustalla vakava rikosepäily
- KuPS-pelaajan vangitsemisesta lisätietoja
- Naatan Skytältä koruton näkemys saamastaan palkinnosta: ”En pidä sitä oikeastaan minään”
- Argentiinalaisilla on nyt uusi suosikkipelaaja, eikä hän tule omasta maajoukkueesta
- Virallista: Marcus Forss jättää Middlesbrough’n
- KuPS antoi nuorelle lupaukselle potkut – taustalla vakava rikosepäily
- LIVESEURANTA: PSG ja Arsenal Mestarien liigan finaalissa – avaukset julkaistu!
- Katso: Argentiinan MM-joukkue julkaistu
- Huippukautta pelaava puolustaja nostettiin Huuhkajiin
- Seurapomo: Alavés hankkimassa Ville Kosken – ”Olen varma siitä”
- Romano: Napoli löysi nopeasti Antonio Conten korvaajan – huippuluotsi tarttui haaviin