Huuhkaja-hyökkääjä Jasse Tuominen iloitsi Pekka Lagerblomin uudesta roolista FC Lahdessa: ”Hän oli se meidän johtaja”

Kuva: Getty Images
Tampereen Ilveksellä on viimeinen mahdollisuus tarrata kyntensä vielä mukaan pronssitaistoon, kun se isännöi sunnuntaina FC Lahtea. Vierasjoukkueen syysvire on ollut karsea. Joukkue ei ole kyennyt voittamaan edelliseen kahteentoista otteluun.
Lahti antoi kenkää monivuotiselle päävalmentajalleen, kun Toni Korkeakunnas sai lähteä vain kolme kierrosta ennen sarjan päättymistä. Seura nimitti uudeksi päävalmentajaksi Sami Ristilän, jonka avuksi palkattiin ensi kaudeksi pelaajalegenda Pekka Lagerblom (pelaa kauden loppuun Hakassa).
Huuhkaja-hyökkääjä Jasse Tuominen kommentoi vanhan seuransa uusia nimityksiä Suomifutis-sivustolle.
– Siellä on ollut nyt vähän tapahtumia. Ei mulla oikein ole mielipidettä Korkeakunnaksen potkuihin. Heillä oli aika pitkä voitoton putki. Kai he vaan halusivat vähän herätellä joukkuetta, että näin ei voi jatkua koko loppukausi.
– Minulla ei ole henkilökohtaista tatsia Ristilään, minkälainen koutsi hän on, mutta kakkoskoutsiksi tulleen Pekka Lagerblomin tunnen. Pelasimme silloin Lahdessa samaan aikaan. Hän voi tuoda oman lisän toimintaan. Hänellä on kokemusta ulkomailta, jonka vuoksi hän on varmasti tosi hyvä nuorille pelaajille.
Nykyisin Bate Borisovia edustava Tuominen kertoo katsoneensa Lagerblomia aikanaan ylöspäin.
– Se oli harmittavaa, että välillä hän oli rikki. Aina kun hän pelasi, hän oli meidän parhaimpia. Siitä mitä hän teki kentällä, oli helppo ottaa mallia. Hän oli se meidän johtaja, jota nuorena pelaajana totta kai katsoin ylöspäin.
Lahti lähtee sunnuntain Ilves-otteluun altavastaajana. Tuominen muistuttaa kuitenkin, että jalkapallossa voi tapahtua mitä vain.
– Aina on tsäännssi. Kyllä se formi joskus on käännettävä. Onnistumisia on vaikea silti lähteä hakemaan pitkän taantuman jälkeen. Siinä on omat vaikeutensa, mutta ei se mahdotonta ole.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Veikkausliigan vauhdikas kärkikamppailu päättyi pistejakoon
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”
- Lukas Hradeckyn valmentaja vaihtui – AS Monacon seurapomo: ”Yritimme ennaltaehkäistä asioita”
- Oliver Antmanin Rangers etsii edelleen valmentajaa – toinenkin kandidaatti vetäytyi neuvotteluista
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin