Onko tässä Italian vaarallinen täsmäase Suomea vastaan EM-karsinnoissa? – ”Sen kaltaista hyökkääjää Italialla ei tällä hetkellä ole”

Ei ole ennenkuulumatonta, että jalkapalloilija nousee A-maajoukkueen miehistöön 30 vuoden iässä.
Leonardo Pavoletti sai marraskuussa jälleen kutsun Italian maajoukkueeseen, kun joukkue kohtasi harjoitusottelussa USA:n. Kentälle 30-vuotias kärki ei kuitenkaan päässyt, joten debyytti antaa yhä odottaa itseään.
Maajoukkuekutsu ei ollut hänelle uran ensimmäinen, mutta edellisestä visiitistä oli ehtinyt kulua jo tovi. Vuonna 2016 Pavoletti pääsi ensi kertaa Azzurrin joukkueeseen ja oli kokoonpanossa kolmessa pelissä, mutta minuutteja ei kertynyt tuolloinkaan. Vuonna 2017 häntä ei nimetty kertaakaan maajoukkueeseen.
Tällä kaudella 188-senttinen kärki on aloittanut hyvällä sykkeellä Serie A:n Cagliarissa, jossa hän pelaa toista kauttaan. 13 sarjapelissä on syntynyt kuusi maalia. Nykytahdilla Pavolettin yhden kauden maaliennätyksensä Serie A:ssa (14 maalia kaudella 2015-16) menee rikki.
Ruudulle Serie A:ta selostava Velja Engström kertoo Pavolettin olevan puhdas target-hyökkääjä, joka on poikkeuksellisen hyvä pääpelaaja.
– Tällä kaudella hän on tehnyt kuusi maalia ja niistä viisi päällä. Kaikista Serie A-pelaajista eniten päämaaleja. Hän on sen kaltainen hyökkääjä, mitä Italialla ei tällä hetkellä oikeastaan ole toista, Engström sanoo.
Pavoletti oli sivussa edellisistä ottelusta Napolia vastaan loukkaantumisen takia. Lauantaina Cagliari kohtaa Lazion, mutta Pavolettin pelaaminen on vielä epävarmaa.
Italian päävalmentaja Roberto Mancini on kokeillut viime aikoina paljon erilaisia koostumuksia ja ryhmityksiä kentällä. Siitä huolimatta Pavoletti ei ole vielä saanut managerilta luottoa.
Tämä ei ole yllättänyt Engströmiä.
– Suoraan sanottuna en nyt ihan hirveästi näe Pavolettilla mahdollisuuksia siihen, että hän olisi lähitulevaisuudessa avaava hyökkääjä Italian ryhmässä. Jos hänelle löytyy rooli maajoukkueesta, niin todennäköisesti hän on loppuhetkien ase takaa-ajoasemassa tai tasapelitilanteessa, kun lopussa jahdataan maalia. Sitten voi heittää kentälle tuommoisen ison kaverin, joka on hyvä pääpelaaja.
– Mutta Mancini on tosiaan kokeillut kentällä niin paljon kavereita syksynkin aikana, että tuntuu ettei Italiassakaan oikein kukaan tiedä mikä on maan tämän hetken ykkösryhmitelmä ja ketä maajoukkueeseen kuuluu. Varsinkin hyökkääjiä on käytetty tosi paljon.
Engström luulee Mancinin tekevän perinpohjaista kartoitusta ensi vuonna käynnistyviä EM-karsintoja silmällä pitäen. Samassa karsintalohkossa Italian kanssa pelaa Suomen lisäksi Armenia, Bosnia-Hertsegovina, Kreikka ja Liechtenstein.
– Saa nähdä, ehtiikö Italian joukkue muovautua siihen, mitä se tulee olemaan karsintojen alussa. Ovatko he valmiita avamaan karsinnat, kun kokoonpano on koko ajan vaihtunut? Siinä mielessä Suomella voi olla karsintojen alussa hyvä paikka iskeä, kun pääsevät pelaamaan Italiaa vastaan, Engström linjaa.
Huuhkajat avaa EM-karsinnat juuri Italian vieraana maaliskuun 23. päivä Udinessa.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- Ruotsi antoi myrskyvaroituksen EM-kisoissa – altavastaajasta tullut pelote suurille: ”Joukkueet ovat avaamassa silmänsä”
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan