Mika Lehkosuo uskoo Alfredo Morelosin olevan valmis vielä isompiin ympyröihin: ”Hän on kehittynyt paljon”

Helsingin Jalkapalloklubin päävalmentaja Mika Lehkosuo uskoo, että Alfredo Morelos on jo valmis ottamaan seuraavan askeleen urallaan.
Morelos, 22, siirtyi HJK:sta skottiseura Rangersiin kesällä 2017. Kolumbialaiskärki on tehnyt Glasgow’n suurseurassa tuhoisaa jälkeä iskemällä yhteensä 38 maalia 77 ottelussa.
Lehkosuo joukkueineen kohtasi Morelosin sunnuntaina HJK:n ja Rangersin välisessä harjoitusottelussa, josta sovittiin kolumbialaisen siirron yhteydessä. Rangersin Ibrox Stadiumilla pelattu ottelu päättyi isäntien 3-2-voittoon.
– Alfredo on valmis isompiin asioihin, jos hän haluaa. Se riippuu siitä, mitä hän haluaa, mutta hän on valmis, kommentoi Lehkosuo Scottish Sunin mukaan.
– Hän voisi pelata Englannissa, mutta se riippuu hänestä. Hän voi edetä ehdottomalle huipulle, jos hän haluaa.
– Hän on kehittynyt paljon siirryttyään Rangersiin. Hän oli nuori, kun hän pelasi meillä. Hän on fiksu poika ja hän todella on kasvanut. Välillä hän saattaa turhautua, mutta sellainen hän on.
– Minusta tuntui aina, että brittijalkapallo sopisi hänelle täydellisesti, koska hän on niin vahva ja aggressiivinen. Hänellä oli kaikki, mitä tarvitsee ollakseen huippupelaaja ja hän on osoittanut sen.
– Hän liikkuu fantastisesti ja hän voi haastaa vastustajia monella eri tavalla. Hän voi laukoa läheltä tai kaukaa, joten hän on aina uhka. Häntä ei ole helppoa tönäistä pois pallosta ja puolustajien on vaikea saada sitä häneltä pois, koska hän on niin vahva.
– Hän pelaa nyt kilpailullisemmassa liigassa kuin Suomessa, ja hänestä näkee, kuinka paljon hän on kehittynyt korkeammalla tasolla.
Lehkosuon mukaan yhteydenpito Morelosin kanssa on jatkunut.
– Olemme pysyneet yhteydessä, ja olen seurannut hänen uraansa hänen siirryttyä Skotlantiin.
– Meillä ei ollut juurikaan ongelmia hänen kanssa. Hän oli vain nuori poika, kun hän tuli Suomeen. Hän ei ottanut paljon keltaisia tai punaisia kortteja Suomessa, mutta hänellä oli tapana turhautua todella paljon ja menettää välillä keskittymisensä.
– Mutta hän oli niin hyvä pelaaja meille.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Vatikaani saa oman jalkapalloseuran – kuka tahansa voi hakea mukaan kokoonpanoon
- WP: Huumeparoni piileskeli virkavaltaa pelaamalla ammattijalkapalloa
- Lyon sai pelastavan päätöksen – sarjapaikka säilyy sittenkin
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- SJK:n europelit alkoi pettymyksellä
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Lähde: Oliver Antman kiinnostaa Belgian suurseuroja
- Lehti: Jordan Hendersonin ja Ajaxin tiet eroavat
- FC Inter vahvisti tärkeän sopimusuutisen
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan