Seurapomo: Saksan maajoukkueen nuori tähtihyökkääjä saatetaan myydä ensi kesänä – pelkona sopimuksen päättyminen
Kuva: Getty Images
RB Leipzig on valmis myymään Saksan maajoukkueen hyökkääjän Timo Wernerin, jos pelaaja ei allekirjoita jatkosopimusta seuran kanssa.
Wernerin, 22, nykyinen sopimus Leipzigin kanssa päättyy ensi kauden jälkeen. Hän on ollut yhdistettynä mm. Bayern Müncheniin ja useisiin suurseuroihin Saksan ulkopuolella.
Leipzigin toimitusjohtajan Oliver Mintzlaffin mukaan seuralla ei ole varaa ottaa sitä riskiä, että Werner lähtisi nykyisen diilinsä päätyttyä ilmaiseksi muualle.
– Tietysti haluamme tietää (uusiiko Werner sopimuksensa) viimeistään tämän kauden lopussa. Meidän kaltaisellamme seuralla ei ole varaa päästää Timo Werneriä viimeiselle sopimusvuodelleen, kommentoi Mintzlaff Kickerille.
– Se on loogista, että hänen kaltaista pelaajaa kosiskellaan seuroista, joilla on täysin erilaiset urheilulliset perspektiivit ja taloudelliset mahdollisuudet kuin meillä, mutta niin kauan kuin kehitymme seurana, Mestarien liigaan osallistuminen auttaisi todella paljon.
Mintzlaff lisäsi, että Leipzigin seurajohto on ilmoittanut Wernerille aikeistaan ja että kaikilla sopimusneuvotteluihin osallistuneilla oli sama idea hänen tulevaisuudestaan seurassa.
RB Leipzig on Bundesliigassa neljäntenä. Werner on tehnyt tällä kaudella Saksan pääsarjassa 11 maalia.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Katso: Robin Lod maalinteossa MLS:n pudotuspeleissä
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
- Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
- KuPS on Suomen mestari!
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista