Napolin toppari Kalidou Koulibaly ”ei pettäisi” seuraansa siirtymällä Juventukseen, uskoo pelaajan agentti Bruno Satin.

Senegalilaispuolustaja Koulibaly, 27, on noussut Napolissa maailman johtavien pelaajien joukkoon pelipaikallaan. Hän siirtyi seuraan vuonna 201 belgialaisesta Genkistä.

Siirtohuhut ovat vieneet Koulibalya jo pitkään Valioliigaan, ja pelaaja on itsekin myöntänyt olevansa otettu suurseurojen kiinnostuksesta.

Häntä edustavan Satinin mukaan Juventus ei Koulibalyn vaihtoehtoihin lukeudu, vaikka Italian ykkösseura tavoittelisikin senegalilaista.

– Hännellä on todella hyvä suhde Napoliin ja ennen kaikkea tähän kaupunkiin, kommentoi Satin Radio Kiss Kissille.

– En usko, että hän pettäisi heitä ikinä menemällä Juventukseen, mutta ei unohdeta, että he ovat ammattilaispelaajia.

– Jos eteen tulee mahdollisuus pelata isommilla näyttämöillä, niin silloin on kuunneltava, mutta toistan, että hänellä on todella läheinen suhde Napoliin.

Koulibalyn ja Napolin sopimus päättyy kesällä 2023. Hän on pelannut tällä kaudella 31 ottelua, kun kaikki ottelut lasketaan mukaan.

Napoli on Serie A:ssa 24 kierroksen jälkeen toisena, 13 pistettä perässä Juventusta.