Italian konkarihyökkääjä palasi maajoukkueeseen yli kahdeksan vuoden tauon jälkeen: ”Tämä oli todella tunteikas ilta”
Kuva: Getty Images
Stadio Friulin kotiyleisö antoi lauantaina raikuvat aplodit, kun konkarihyökkääjä Fabio Quagliarella tui vaihdosta kentälle 80. minuutilla 2-0-voitossa Suomea vastaan. Lue otteluraportti täältä.
Sampdoriaa edustava Quagliarella, 36, pelaa huippukautta Italian Serie A:ssa, jonka tämän kauden maalipörssiä hän johtaa 21 osumallaan. Hänen takanaan ovat mm. Cristiano Ronaldo, Krzysztof Piątek ja Ciro Immobile, joka aloitti lauantaina Azzurrin avauksessa.
Viimeksi marraskuussa 2010 maajoukkueessa pelannut Quagliarella oli kahdesti lähellä maalintekoa Huuhkajia vastaan. Ensimmäisen yrityksen pysäytti Suomen maalivahti Lukas Hradecky ja toisen ylärima.
– Tämä oli todella tunteikas ilta, vaikka olisi istunut vain penkillä. Haluan kiittää yleisöä, sillä he toivottivat minut niin lämpimästi tervetulleeksi, kommentoi Quagliarella Rai Sportille.
– Se on sääli, että se oli niin lähellä täydellistä unelmaa, mutta ensimmäinen yritykseni torjuttiin ja sitten osuin ylärimaan. Minulla oli kaksi tekopaikkaa. Harmi, että kumpikaan ei mennyt sisään, mutta olen iloinen.
– Kuten olen aina sanonut, minun on vain jatkettava hyvin pelaamista Sampdorian paidassa. Saan kiittää heitä siitä, että pääsin tänne. Koitan ottaa kaiken päivä kerrallaan.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tässä on Espanjan MM-kisajoukkue – ei yhtään pelaajaa Real Madridista
- Katso ilmaiseksi: PSG kohtaa Arsenalin Mestarien liigan finaalissa
- Sensaatio! Divariseura pääsi ensi kaudeksi Eurooppa-liigaan
- Mestarien liiga – kausi 2025-26: Finaali, tulokset, tv
- Veikkausliiga-seuran päävalmentaja erosi
- Antonio Conte lähtee Napolista: ”Onko Italian liitto valmis palkkaamaan huippuluotsin?”
- Ei voi olla totta: Lionel Messi saattoi loukkaantua juuri ennen MM-kisoja
- Takavuosien tehokkain maalintekijä Mestarien liigasta ei enää mahtunut MM-kisoihin
- Iran teki kovan ratkaisun MM-kisojen osalta
- Harry Kane teki lähes 100 vuotta vanhaa jalkapallohistoriaa
- Takavuosien tehokkain maalintekijä Mestarien liigasta ei enää mahtunut MM-kisoihin
- Iran teki kovan ratkaisun MM-kisojen osalta
- Veikkausliiga-seuran päävalmentaja erosi
- Nyt jysähti: Pep Guardiolan uusi työ selvillä
- Ei voi olla totta: Lionel Messi saattoi loukkaantua juuri ennen MM-kisoja
- Lukas Hradecky sai ilouutisen ensi kaudeksi
- Harry Kane teki lähes 100 vuotta vanhaa jalkapallohistoriaa
- Jo toinen Kvaratskhelia matkalla Euroopan huippuseuroihin!
- Harry Kane nousi Cristiano Ronaldon rinnalle
- HJK hankki 18-vuotiaan lupauksen – edelliseltä seuralta koskettava ylistyspuhe