Tuore Real Madrid -luotsi Zinédine Zidane joutui vastamaan tiukkoihin kysymyksiin: Mbappé vai Neymar? ”Olisi mahtavaa valmentaa häntä”

Kuva: Getty Images
Real Madridin uunituore päävalmentaja Zinédine Zidane asteli perjantaina lehdistön eteen. Kysymyksiä riitti, mutta yksi mielenkiintoisimmista aiheista koski siirtohuhuja.
Real Madridin seurapresidentti Florentino Pérez on tiettävästi luvannut Zidanelle muhkean budjetin ensi kesän siirtoikkunaan, kun Zidane suostui palaamaan vajaan vuoden sapatin jälkeen Los Blancosin peräsimeen. Real tiedotti jo tällä viikolla ensimmäisestä hankinnastaan, kun Éder Militão sapuu ensi kesänä 50 miljoonalla eurolla.
Real Madridiin on odotettavasti yhdistetty muun muassa Paris Saint-Germainin tähtipelaajat Kylian Mbappé ja Neymar. Lehdistö kysyikin Zidanelta molemmista.
– Neymar vai Mbappé? En aio puhua pelaajista, jotka eivät ole minun.
Mutta kuitenkin jotain Zidane totesi:
– Olisi mahtavaa valmentaa Mbappea, kuten kaikkia hyviä pelaajia. Mutta nyt ei ole oikea hetki puhua siitä, Zidane sanoi varovasti.
Toinen kuuma aihe Zidanen pitämässä lehdistötilaisuudessa oli edellisen päävalmentajan, Santiago Solarin, alaisuudessa todella vähäiselle peliajalle jäänyt Isco.
– Isco vain haluaa pelata jalkapalloa, ei muuta. Aion luottaa Iscoon, kuten muihinkin pelaajiin. Minun on tärkeää saada jokainen pelaaja tuntemaan, että he osallistuvat.
Viime kaudella Zidane ei antanut kovinkaan paljon peliaikaa Gareth Balelle, joka lopulta ratkaisi Mestarien liigan voiton upeilla suorituksillaan tultuaan vaihdosta kentälle. Myös Bale lukeutuu Zidanen suunnitelmiin.
– En aio puhua Balen kaudesta tähän mennessä. Vielä on jäljellä 11 ottelua, ja aion luottaa myös häneen. Joudun toistamaan paljon itseäni, mutta Gareth on valmis pelaamaan, Zidane totesi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Pikkuhuuhkajat taipui loppuhetkillä Espanjalle – Lehkosuo: ”Pelasimme erittäin uskottavan ottelun voitosta”
- Virallista: AC Oulu palkkasi Mika Nurmelan urheilujohtajakseen
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Pikkuhuuhkajat taipuivat Espanjalle – lopputulos tuntui isolta pettymykseltä
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- Raivokas purkaus Ruotsin pukukoppikäytävällä
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen