Nuori ruotsalaishyökkääjä tekee historiallisen kovaa jälkeä Hollannissa – samaan eivät kyenneet edes Ronaldo, Romario tai Suárez
Kuva: Getty Images
Hollannin pääsarjassa Eredivisiessä pelaava Willem II tuskin uskalsi veikata, millaisen maalitykin se sai riveihinsä, kun se lainasi ruotsalaishyökkääjä Alexander Isakin tammikuussa Borussia Dortmundista.
Isak, 19, ihastutti otteillaan kasvattajaseurassaan AIK:ssa iskemällä 29 ottelussa yhteensä 13 maalia. Tammikuussa 2017 hän siirtyi Dortmundiin, jossa läpimurto on toistaiseksi antanut odottaa itseään.
Willemissä hän on kuitenkin ollut välitön menestystarina. Sunnuntaina Isak viimeisteli jo 12. maalinsa tämän kauden Eredivisiessä, vaikka hän on pelannut sarjassa vasta noin 2,5 kuukautta.
Isak on pelannutkin Eredivisiessä vasta 12 ottelua, joten maaleja on syntynyt yksi per ottelu -tahtia. Sen lisäksi hän on tarjoillut Hollannin pääsarjassa neljä maalisyöttöä ja tehnyt yhden osuman myös Hollannin cupissa.
Sunnuntaina hänestä tuli ensimmäinen ulkomaalainen pelaaja, joka on iskenyt 12 maalia ensimmäisessä 12 ottelussaan Eredivisiessä. Saavutus on todella kova, kun ottaa huomioon, millaisia tarkka-ampujia Eredivisiessä on pelannut.
Samaan eivät ole kyenneet edes Luis Suárez, Zlatan Ibrahimović tai brasilialaislegendat Romário ja Ronaldo.
Isak is the first foreign player to score
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ghanan valmentaja kritisoi MM-kisojen laajennusta: ”Raha puhuu”
- Kap Verden MM-kapteenia tutkitaan raiskauksesta – väitetty rikos tapahtui päiviä ennen Suomi-peliä
- Etelä-Korean presidentti tulistui maan pudottua MM-kisoista: ”Olen täysin ymmälläni”
- MM-kisojen tähtipelaaja ylisti Cristiano Ronaldoa – ”Hän on roolimalli”
- Hollannin hyökkääjä sai surullisia uutisia kesken MM-kisojen
- Granit Xhaka neuvottelee siirrosta Valioliigan suurseuraan
- Lionel Messi vastaan Cristiano Ronaldo? Näin kaksikko voi kohdata MM-kisoissa
- Miksi Cristiano Ronaldo on pelannut jokaisen minuutin MM-kisoissa?
- Harry Kane rikkoi kovan rajapyykin – Cristiano Ronaldo jäi taakse
- Alan Shearer nosti yhden asian esiin Englannin pelistä: ”Moni huippujoukkue”
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Harry Kane teki historiaa – näin kävi MM-kisojen L-lohkossa
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- FC Lahden päävalmentaja sai tarpeekseen – vaatii VAR:ia Veikkausliigaan
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- Alkulohkot paketissa – näin MM-kisojen pudotuspelit jatkuvat
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä
- Uruguayn maalivahti halusi itse tulla vaihtoon jättimokansa jälkeen