TOP 5: Veikkausliigan keskikenttärankingissa kokemus on valttia
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigan kausi 2019 starttaa ylihuomenna keskiviikkona kahdella ottelulla. SuomiFutis ennakoi alkavaa kautta kattavasti, ja nyt TOP 5 -listauksissamme käsittelyyn otetaan sarjan parhaat keskikentän keskustan pelaajat.
LUE MYÖS: Veikkausliigan ennakkopaketti: Joukkue-ennakot, TOP-listaukset ja paljon muuta.
Keskikentän keskustassa operoi joukkueidensa tärkeimpiin kuuluvia nimimiehiä. Ilman laadukasta keskikenttää on tuskin mikään joukkue missään mestaruuksia voittanut. Hallitseva Ballon d’Or -voittaja Luka Modric huseeraa keskikentällä, ollen vain yksi esimerkki siitä, miten näitä dynamoita on alettu arvostaa. Keskikenttäpelaajat ovat linkki puolustuslinjan ja hyökkääjien välillä, ja heiltä vaaditaan ennen kaikkea nopeita hoksottimia.
Keskikenttäpelaajien tulee janota palloa ja tehdä itsensä pelattavaksi, mutta samalla heidän tulee osata luopua siitä juuri oikealla hetkellä. Heillä on myös valtavan tärkeä tehtävä vastustajan hyökkäysten katkojina. Veikkausliigassa pelaa monta hienoa keskikenttäpelaajaa, mutta päädyimme valinnoissamme tällä kertaa seuraavaan kvintettiin.
5) Hendrik Helmke, KPV
31-vuotias saksalais-brasilialainen alkaa olla jo melkein jojo. Helmke palasi nyt Suomeen jo neljännen kerran ensimmäisen lähtönsä jälkeen, ja sarjanousija KPV:ssä on valtavan iso ruutu tarjolla. Ensimmäisen kerran Helmke pelasi Veikkausliigassa jo kaudella 2011 IFK Mariehamnin paidassa. Hän teki Veikkausliigaan ystäviin lähtemättömän vaikutuksen jo ensivisiitillään, mutta lähti pian Malesian pääsarjaan. Vuosien varrella tutuiksi ovat tulleet myös Norja, Iran ja Egypti, mutta aina Helmke on tullut takaisin Suomeen – kaksi kertaa Jaroon, viimeksi FC Lahteen ja nyt sitten Kokkolaan.
4) Sebastian Dahlström, HJK
HJK:ta 13-vuotiaasta edustanut Dahlström nousi täksi kaudeksi Klubin kapteeniksi. Dahlströmin rooli HJK:ssa on kasvanut vuosi vuodelta, ja jotta menestystä tulisi, on ”Dalen” Klubin keskikentällä myös onnistuttava. Mikään ei tosin viittaa siihen, etteikö näin myös kävisi. Salibandyssa juniorien suomenmestaruuksia voittanut Dahlström on 22-vuotiaana HJK:n pelillisiä johtajia. Hän ei juurikaan häikäise, tai loista millään erityisellä osa-alueella, vaan tekee kaiken tasaisen hyvin. Peliäly Dahlströmillä on huippuluokkaa, ja hän onkin epäilemättä klassisia valmentajien lempipelaajia.
3) Lauri Ala-Myllymäki, Ilves
Ilves antoi helmikuussa kannattajilleen suurenmoisen hiihtolomalahjan, kun se tiedotti päässeensä sopuun kaksivuotisesta jatkosopimuksesta oman kasvattinsa kanssa. Riemun syy ei ollut vain ”oman pojan sitouttaminen kotiin”, vaan myös se, että Ala-Myllymäki lukeutuu omalla pelipaikallaan yksinkertaisesti sarjan parhaisiin pelaajiin. Ala-Myllymäki on pelannut nuorisomaajoukkueissa yli 50 ottelua, ja tulevaisuudessa voi hyvinkin siintää myös A-maajoukkue. 21 vuoden ikään mennessä ”Lämmi” on tehnyt Veikkausliigassa jo komeat 19 maalia. Ilves voi lähteä kauteen huoletta, kun keskikentän keskustassa odottaa tuttu pallon eteenpäin jakaja, johon valmentajakin voi täysin luottaa. Jarkko Wiss valmensi Ala-Myllymäkeä jo aikanaan 19-vuotiaiden maajoukkueessa.
2) Javi Hervás, Honka
Hongalle oli melkoinen kunnianosoitus, että kesällä 30 vuotta täyttävä Hervás otti alkuvuodesta itse yhteyttä Honka-johtoon ja ilmoitti halustaan palata joukkueeseen. Se oli selkeä signaali siitä, että Espoossa oli hoidettu asioita hyvin. Eikä tälle miehelle sanota ei. [readmore from=veikkausliigaennakko-2019] Uransa lähinnä Espanjan toisella sarjatasolla tehnyt – joskin myös yhdeksän La Liga -ottelua pelannut – Hervás oli yksi koko viime kauden ehdottomasti parhaista hankinnoista. Hervás toi Honkaan raudanlujaa rutiinia ja voittamisen tahtoa ja taitoa. Hänen peliälynsä on veitsenterävä, sijoittuminen huippuluokkaa ja fyysiset valmiudet riittävät Veikkausliigaan heittämällä.
1) Petteri Pennanen, KuPS
28-vuotias Kuopion Palloseuran kapteeni iski viime kaudella kehiin mahtavat tehot 12 maalia ja kuusi maalisyöttöä. Tehot eivät kuitenkaan ole kaikki kaikessa. Pennanen on KuPS:n henkinen johtaja, juonikas pelintekijä ja henkinen selkäranka. Pennanen oli viime kaudella KuPS:n avauksessa kaikissa sarjaotteluissa, ja yhtä iso rooli odottaa tälläkin kaudella. Konkarin valttina on myös monipuolisuus. Pennasen omin rooli löytyy kymppipaikalta, mutta viime kaudella hän pelasi paljon myös laiturina. Jos tarve vaatii, voidaan Pennanen heittää vaikka keskikentän pohjalle.
Haastajat:
Veikkausliigassa on useita laadukkaita ja kiinnostavia keskikenttäpelaajia, eikä listan typistäminen viiteen ole helppoa. Siksi jaamme tälläkin kertaa myös kunniamainintoja. KuPS:n keskikenttä on Veikkausliigaan väkivahva, ja tarjolla oli muitakin kuin Pennanen. Reuben Ayarna oli keskikentälle kesken viime kauden nappivärväys SJK:sta, ja hän tasapainottaa joukkueen peliä nytkin. Myös Ville Saxmanin pyyteetön uurastus on kuopiolaisille kullanarvoista. VPS:n Jerry Voutilainen on parantanut vuosi vuodelta peliään, ja 24-vuotias KuPS-kasvatti voi löytää itsensä ensi kaudella tältä samaiselta listalta. Kaikki ainekset lopulliseen läpimurtoon koko sarjan eliittiin. Seuratoveri Sebastian Strandvall puolestaan teki viime kaudella oman yhden kauden maaliennätyksensä, ja tulee tälläkin kaudella olemaan vahva varsinkin erikoistilanteissa. Veikkausliigan kokenein tulokas on 35-vuotias Daniel Sjölund. ”Dajan” sisääntulo Veikkausliigaan tulee olemaan kiinnostavaa seurattavaa, mutta ihan keltanokka 262 Allsvenskan-pelin ja 36 A-maaottelun Sjölund ei ole. Sjölundiakin parempi hankinta IFK Mariehamnille saattaa kuitenkin olla skotti Robbie Crawford. Tarkasti kannattaa luonnollisesti seurata myös SJK:hon siirtynyttä Moshtagh Yaghoubia. ”Mosan” taidot riittävät tunnetusti aivan sarjan eliittiin, mutta jälleen kerran kysytään ennen kaikkea henkisen kantin kestävyyttä – ja miksei sitäkin, sopiiko SJK:n pelitapa Yaghoubille. Rovaniemellä toivotaan, että Lucas Lingman parantaisi edelleen loistavasti menneestä viime kaudesta. Pikkuhuuhkajiin noussut Lingman kuuluu sarjan tuleviin tähtiin, ellei jo ole sellainen. Ilveksen Emile Paul Tendeng on pelipaikkansa parhaimmistoa tälläkin kaudella, ja Interissä uskotaan vakaasti, että kärkikastiin lukeutuu myös Lahdesta hankittu Aleksi Paananen.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Skandaali riepottelee Argentiinan jalkapalloliittoa MM-kisojen alla
- Neymar ei enää panttaa järisyttävää päätöstään
- Joukkue kaaoksessa: Gabonin hallitus pani Pierre-Emerick Aubameyangin pihalle
- Israelin kaikkien aikojen maalikuningas lopettaa uransa kesken kauden
- Mahdottomasta mahdollista: joukkue pudotuspeleihin ilman yhtään maalia
- Huuhkajien kurittaja lopetti uransa 35-vuotiaana – viimeinen kausi huipulla teki hallaa perinnölle
- Valioliigassa rytisee: Chelsean päävalmentaja eroamassa välittömästi!
- Cristiano Ronaldo viimeisteli yhden uransa huvittavimmista maaleista – ”Liian hyvää ollakseen totta”
- Suursuosittu nettijulkkis näytti taitonsa jalkapallon saralla – sai välittömästi parjaukset niskaansa
- Kannattajan käytös kummastuttaa Afrikan-mestaruuskisoissa
- Neymar ei enää panttaa järisyttävää päätöstään
- Mahdottomasta mahdollista: joukkue pudotuspeleihin ilman yhtään maalia
- Skandaali riepottelee Argentiinan jalkapalloliittoa MM-kisojen alla
- Huuhkajien kurittaja lopetti uransa 35-vuotiaana – viimeinen kausi huipulla teki hallaa perinnölle
- Israelin kaikkien aikojen maalikuningas lopettaa uransa kesken kauden
- Joukkue kaaoksessa: Gabonin hallitus pani Pierre-Emerick Aubameyangin pihalle
- Kannattajan käytös kummastuttaa Afrikan-mestaruuskisoissa
- Valioliigassa rytisee: Chelsean päävalmentaja eroamassa välittömästi!
- Kuningasluokan sekoilua Afrikan mestaruuskisoissa – Uganda käytti vartissa kolmea maalivahtia
- Entinen MLS-tähti: Cristiano Ronaldo olisi ollut parempi kuin Lionel Messi