Ennätystehtailu naisten MM-kisoissa jatkuu – nyt asialla yhdysvaltalaiskonkari
Kuva: Getty Images
Avausottelussaan Thaimaan ennätysuurin 13-0 -lukemin murskannut naisten MM-kisojen mestarisuosikki USA sai tyytyä sunnuntaina paljon lievempään 3-0 -voittoon. Ottavana osapuolena oli tällä kertaa Chile.
Kenties osasyy USA:n ”tehottomuuteen” oli siinäkin, että se vaihtoi Thaimaa-ottelun avauskokoonpanostaan tähän peliin peräti seitsemän pelaajaa. Täysi pistepotti ei silti ollut missään vaiheessa uhattuna, sillä niin paljon parempi USA ottelussa oli.
Yksi tilaisuutensa avauskokoonpanossa saanut pelaaja oli 36-vuotias Carli Lloyd, joka valittiin vuosina 2015 ja 2016 maailman parhaaksi naispelaajaksi. Lloyd kiitti luottamuksesta kahdella maalilla, joiden myötä hän teki myös MM-kisahistoriaa.
Lloyd pystyi ensimmäisenä naispelaajana maaliin kuudessa MM-kisaottelussa peräkkäin. Samalla hänestä tuli vanhin pelaaja, joka on tehnyt yhdessä MM-kisapelissä enemmän kuin yhden maalin.
36y 11m - Carli Lloyd (36y 11m) is the oldest player to score multiple goals in a #FIFAWWC match. Bracing.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Nyt se on varmaa: Liverpool ja Mohamed Salah lähtevät eri teille
- Haastattelu: Jasse Tuominen sopeutui nopeasti uuteen rooliinsa FC Interissä
- Haastattelu: Ville Koski taistelee peliajasta La Ligassa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Naatan Skyttällä selkeä toive valmennukselle – haluaa lisää peliaikaa
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Paluumuuttaja saapuu Huuhkajiin yli kolmen vuoden tauon jälkeen – ”Kilpailu on kovaa”
- Adam Marhiev valmentajastaan: ”Olen vieläkin vähän ihmeissäni”

