Pikkuhuuhkajiin jälleen lisää muutoksia – alkuperäisestä ryhmästä vaihtunut jo neljä
Kuva: Juha Tamminen
Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Juha Malinen on joutunut tekemään jälleen kaksi muutosta ryhmäänsä tuleviin otteluihin Pohjois-Makedoniaa ja Ruotsia vastaan.
Viikonloppuna sivuun jäivät Kokkolan Pallo-Veikkojen toppari Juhani Pikkarainen ja Helsingin Jalkapalloklubin (lainalla tanskalaisesta Midtjyllandista) keskikenttäpelaaja Kaan Kairinen.
Aiemmin viime viikolla joukkueesta jäi sivuun myös belgialaisen Zulte Waregemin laitahyökkääjä Mikael Soisalo. Tanskalaisen Vendsysselin (lainalla FC Interistä) hyökkääjä Benjamin Källman taas nostettiin A-maajoukkueeseen EM-karsintaotteluihin Bosnia-Hertsegovinaa ja Liechtensteinia vastaan.
Soisalon ja Källmanin korvasivat FC Interin keskikenttäpelaaja Niilo Mäenpää ja FC Lahden keskikenttäpelaaja Eemeli Virta.
Pikkaraisen ja Kairisen tilalle nimettiin Seinäjoen Jalkapallokerhon toppari Ville Tikkanen ja skotlantilaisen Aberdeenin laitapuolustaja ja keskikenttäpelaaja Miko Virtanen.
Alkuperäisessä ryhmässä olisivat olleet myös saksalaisen Hamburger SV:n keskikenttäpelaaja Anssi Suhonen ja englantilaisen Brentfordin hyökkääjä Marcus Forss.
Suhonen jäi maaotteluista pois, koska HSV:n seurajohto kielsi reissun. Forss jättäytyi pois omasta tahdostaan väsymykseen vedoten, mitä päävalmentaja Malinen kommentoi kriittiseen sävyyn.
Pikkuhuuhkajat kohtaa Pohjois-Makedonian torstaina 6. kesäkuuta Slovakiassa ja seuraavana tiistaina, 11. kesäkuuta, Ruotsin Lappeenrannassa. Voit katsoa Suomen joukkueen täältä.
U21-maajoukkueeseen on jouduttu tekemään kaksi muutosta lisää. Sivuun ovat jääneet Kaan Kairinen ja Juhani Pikkarainen. Tilalle on nimetty Miko Virtanen ja Ville Tikkanen. Katso koko joukkue ja tietoa tulevista peleistä
palloliitto.fi/jalkapallouuti… #Pikkuhuuhkajat
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Uskomaton loppuratkaisu – suomalaistähden joukkue nousi lisäajalla tasoihin
- Lionel Messi hurjana – upea voittomaali kruunasi viiden maalin trillerin
- Maalikuninkuus lähellä! Joel Pohjanpalo mätti osumia Jürgen Klinsmannin pojan taakse
- Suomi oli ylivoimainen MM-karsinnoissa – silti tuli vain maalin peli
- Ilves jäi taas ilman voittoa Veikkausliigassa
- Haastattelu: Näin Sergei Eremenko kommentoi IF Gnistanin heikkoa alkukautta
- Veikkausliigassa melkoista menoa – ulosajoja ja yllätysvoitto
- Haastattelu: Teemu Pukilta ja Roman Eremenkolta hieno ele paikalliskamppailun jälkeen
- Rangaistuspotku herätti tunteita – tuttu maalitykki pelasti KuPSin pisteille
- HJK löylytti Gnistania – Jussi Leppälahti puuskahti: ”Aivan massiivisia ongelmia”
- Haastattelu: Teemu Pukilta ja Roman Eremenkolta hieno ele paikalliskamppailun jälkeen
- Maalikuninkuus lähellä! Joel Pohjanpalo mätti osumia Jürgen Klinsmannin pojan taakse
- Haastattelu: Näin Sergei Eremenko kommentoi IF Gnistanin heikkoa alkukautta
- Rangaistuspotku herätti tunteita – tuttu maalitykki pelasti KuPSin pisteille
- Pudottaako vitosdivarin seura IF Gnistanin Suomen Cupista? Valitus jätetty
- Oho! HJK:n mestariluotsi siirtyy Kolmosessa pelaavan Gilla FC:n riveihin
- Gilla FC räväytti: haaviin KuPSista ja FC Lahdesta tuttu pelaaja
- Ilves jäi taas ilman voittoa Veikkausliigassa
- Veikkausliigassa melkoista menoa – ulosajoja ja yllätysvoitto
- Suomi oli ylivoimainen MM-karsinnoissa – silti tuli vain maalin peli

