Saksalaisvalmentaja sai tekstiviestillä potkut – pilaili hauskasti seurapomon kustannuksella: ”Se oli eräänlainen hiljainen protesti”
Päävalmentaja Markus Kay toteutti kekseliään protestin, kun hän sai kuulla, ettei jatkaa enää ensi kaudella saksalaisen TV Jahn Hiesfieldin käskyttäjänä.
Seuran presidentti Dietrich Hülsemann perusteli Kayn ja hänen taustaryhmänsä lähtöpasseja sanoen, että valmentajat vain ”istuvat liikahtamatta retkituoleillaan. Haluaisin laittaa heille virvelit käteen”.
Kay reagoi Hülsemannin kommenttiin kauden viimeisessä pelissä. Hän saapui otteluun täydessä kalastusasussa ja istui hiljaa liikahtamatta tuolillaan, virveli kädessään.
Kay sanoi saksalaismedialle, että hän sai potkut epäoikeudenmukaisesti, vaikka joukkueen kausi päättyikin putoamiseen Saksan viidenneksi korkeimmalta sarjaportaalta.
– Se oli eräänlainen hiljainen protesti, kommentoi Kay Fox Sportsin mukaan.
– Tästä tuli nopeasti jatkuva pilanaihe joukkueessa Hülsemannin annettua kommenttinsa retkituolista ja virvelistä. Minä vain yksinkertaisesti protestoin näitä sopimattomia hyvästejä.
– Kaiken lisäksi, me emme ole kertaakaan käyneet henkilökohtaista keskustelua herra Hülsemannin kanssa viimeisen kolmen viikon aikana. Se on aina tapahtunut puhelimen välityksellä.
Hülsemann antoi koko valmennusryhmälle potkut viestipalvelu WhatsAppin välityksellä kolme viikkoa ennen kauden päättymistä. Valmennusryhmän lisäksi myös suuri osa pelaajista sai kuulla, että heitä ei tarvita enää ensi kaudella.
Vain kolme pelaajaa olisi saanut jäädä, mutta yksi heistäkin, kapteeni Kevin Corvers, jonka oli määrä siirtyä joukkueen päävalmentajaksi, päätti jättää seuraan.
TV Jahn Hiesfield hävisi kauden viimeisessä ottelussaan Meerbuschille 1-5.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kanada 16 parhaan joukkoon MM-kisoissa – yleisö buuasi tylsälle pelille
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen
- Mohamed Salahin pelikunto on kysymysmerkki ensimmäisen MM-pudotuspelin alla
- Ghanan valmentaja kritisoi MM-kisojen laajennusta: ”Raha puhuu”
- Kap Verden MM-kapteenia tutkitaan raiskauksesta – väitetty rikos tapahtui päiviä ennen Suomi-peliä
- Etelä-Korean presidentti tulistui maan pudottua MM-kisoista: ”Olen täysin ymmälläni”
- MM-kisojen tähtipelaaja ylisti Cristiano Ronaldoa – ”Hän on roolimalli”
- Hollannin hyökkääjä sai surullisia uutisia kesken MM-kisojen
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Miksi Cristiano Ronaldo on pelannut jokaisen minuutin MM-kisoissa?
- Näkökulma: MM-kisojen uusi formaatti loi lohkovaiheeseen epäreilun asetelman
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Granit Xhaka neuvottelee siirrosta Valioliigan suurseuraan
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- Robert Lewandowskista tulossa Robin Lodin joukkuekaveri
- Ylen asiantuntijat lyttäävät MM-kisojen ensimmäistä pudotuspeliä – ”Nyt nähtiin todella huonoa jalkapalloa”
- Norsunluurannikon kohuttu MM-tähti haluaa PSG:hen

