RoPS:in Lucas Lingman syttyi brittikokemuksesta: ”Kannattajakulttuuria, palo tätä hommaa kohtaan”
Kuva: Juha Tamminen
RoPS:in Lucas Lingmanille taannoiset Aberdeen-ottelut olivat monella tavalla merkittävä kokemus. Skottiryhmän manageriltakin erityismaininnan saanut keskikenttämies nautti varsinkin vieraspelistä täysin rinnoin.
– On vaikea kuvailla, millainen se tunnelma oli, kun sen pääsi itse kokemaan. HJK:ssa Stadin derbyissä oli 10 000 katsojaa. Tuolla oli ainoastaan 4000 katsojaa enemmän, mutta silti se oli täysin eri maailma. Kaikki lauloivat koko ajan, ei vain päätykatsomot, ja katsojat olivat todella lähellä kenttää, Lingman kertaa seuransa sivustolla.
Liekki vastaaviin kokemuksiin myös tulevaisuudessa, palaa pelurissa.
– Näki niitä asioita, joita omassa pelissä täytyy kehittää, jotta pärjää kansainvälisillä kentillä. Ja kun näki hiukan brittien kannattajakulttuuria, palo tätä duunia kohtaan kasvoi vain entisestään. Nyt haluaa tehdä entistä enemmän töitä sen eteen, että sinne pääsisi joku päivä itsekin pelaamaan.
RoPS oli lähellä isoa yllätystä, mutta lopulta tempo oli sille liian kova.
– Rehellisesti sanottuna Aberdeenia vastaan meiltä loppuivat jalat. Vaikka olemme pelanneet puolet kaudesta, ja meidän pitäisi olla tähän sarjaan huippukunnossa, se ei riitä. Tuolla tasolla olimme melko raakileita. He juoksevat niin paljon kovempaa, ei välttämättä määrissä, mutta kovempaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin