HIFK-maalivahti jatkaa seurassa ensi kaudellakin – roolia myös valmennuksessa
Kuva: Juha Tamminen
Syksyllä 36 vuotta täyttävä Arnold Origi on ollut helposti HIFK:n onnistuneimpia pelaajahankintoja tällä kaudella. Kokenut maalivahti on onnistunut torjuntatöissä erinomaisesti, ja hänet valittiin muun muassa Veikkausliigan kuukauden joukkueeseen toukokuussa.
Kenian ja Norjan kansalaisuudet omaavan Origin pelit ovat jääneet toistaiseksi kahteentoista, sillä Origin loukkaantumisen vuoksi HIFK:n maalilla on viime aikoina nähty Daniel Kollar. Tähtirintojen faneja epäilemättä ilahduttaa kuitenkin suuresti, että HIFK ja Origi ovat päässeet sopuun yksivuotisesta jatkosopimuksesta.
– Olemme erittäin ylpeitä saadessamme jatkaa yhteistyötä kaudella 2020 Arnold Origin kanssa. Joukkueella tulee olemaan ”warrior back-line” myös tulevalla kaudella ja Arnold on erittäin tärkeä ”taistelija” tuossa joukossa, HIFK:n urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström sanoo seuran tiedotteessa.
[readmore from=Origi-Arnold]
Aivan kuten äskettäin jatkopahvin saanut HIFK-kapteeni Hannu Patronen, niin myös Origi saa roolia myös valmennuspuolella. Origi tulee toimimaan jatkossa juniorien maalivahtivalmennuksen päällikkönä. Lisäksi hän tukee myös IFK:n muuta maalivahtivalmennusta.
– Kun korkeimman maalivahtivalmentajilta vaadittavan tutkinnon haltija ja seuraan rakkaudella suhtautuva henkilö haluaa panostaa junioreiden valmennukseen aikaansa, voimme vain olla kiitollisia tapahtuneesta, Lönnström myhäilee.
LUE MYÖS:
- Suomalaiskaksikon Mjällby pelaa surkeaa kautta – valmentajalle potkut
- Mestarien liiga: tiistai-illan onnistujat, epäonnistujat ja suurimmat hetket
- Tätä on odotettu pitkään – historiallinen ilta Kreikassa
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Gnistan ja KuPS jakoivat pisteet Oulunkylässä – Interillä mahdollisuus nousta sarjakärkeen
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä