Petri Pasanen kohtaa Mestarien liigan pokaalin perjantaina Helsingissä: ”Joskus oltu lähelläkin”
Kuva: Getty Images
Entinen Ajaxin ja Werder Bremenin puolustaja Petri Pasanen on perjantaina mukana, kun Mestarien liigan pokaali tulee ensimmäistä kertaa Suomeen. Omina pelivuosinaan hän oli useamman kerran kilvoittelemassa himoitusta, isokorvaisesta kannusta.
– Joskus oltiin suhteellisen lähelläkin. Mutta haaveeksi se jäi. Joka tapauksessa Mestarien liiga oli sarja, jossa oli hieno pelata, nykyään C Moren Mestarien liigan asiantuntijana toimiva Pasanen sanoo SuomiFutis-sivustolle.
– Kyllähän Mestarien liigan pokaali on seurajoukkuetason isoin voitettava palkinto. Hienoa, että se saadaan nyt ensimmäistä kertaa Suomeen.
Pasanen, sekä ainoina suomalaispelaajina Mestarien liigan voittaneet Jari Litmanen ja Sami Hyypiä, ovat mukana perjantaina Kampissa, jossa Mestarien liigan pokaali on näytillä. Lisäksi ihmiset voivat kuvauttaa itsensä voittopokaalin kanssa.
– Olen nähnyt kuvia ja videoita vastaavista tilanteista maailmalta. Aikamoinen jono on ollut kuvauksiin eri jalkapallomaissa. On aika ainutlaatuista saada pokaali Suomeen, Pasanen arvioi.
– Hienoa olla mukana tässä tapahtumassa.
Pokaalin haltija on tällä hetkellä Liverpool. Pasanen uskoo, että myös ensi vuonna Liverpool kuuluu niihin joukkueisiin, jotka voivat Mestarien liigan voittaa.
– Kausi ei ole vielä alkanut, mutta jo nyt voi ennakoida, että Liverpool lähtee tosissaan puolustamaan voittoaan. Mutta pitäisin aika yllätyksenä, jos he mestaruuden pystyisivät uusimaan. Mahdollista se tietysti on.
– Kaikki suurseurat himoitsevat tuon pytyn voittamisesta. Tässä vaiheessa suosikkeja on vielä monia – ja myös monia, joilla on realistinen mahdollisuus voittaa. Se on varmaa, että tasainen ja mielenkiintoinen kausi on tulossa.
Pepsi Maxin Suomeen tuoma Mestarien liigan pokaali on näytillä Kampin kauppakeskuksessa perjantaina 11.00-17.00. Hyypiä, Litmanen ja Pasanen ovat kukin vuorollaan paikalla haastatteluissa. Päivän mittaan on kolme pokaalin paljastustilaisuutta: 11.00, 13.30 ja 15.30. Lue aiheesta lisää TÄSTÄ.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ranskan avainpuolustajan loukkaantuminen oli väärä hälytys
- Virallista: AS Monacon saa uuden päävalmentajan
- Lehti: Ranskalle iso takaisku – mysteerivamma voi pilata MM-kisat
- Haastattelu: Anssi Suhonen urakoi täydet minuutit Saksaa vastaan – esitti yhden toiveen Unkari-peliin: ”Tuli sellainen fiilis”
- Haastattelu: Debyyttiään odottava Juho Kilo sai ensimmäiset minuuttinsa Huuhkajissa: ”En ota paineita tuosta”
- Tässä ovat Mestarien liigan kauden topit ja flopit – PSG on ykkönen
- Yllätyskäänne: Dario Naamo ulkona kesän MM-kisoista
- Huuhkajat haki nopeaa revanssia Saksasta – näin kävi uusintaottelussa
- KuPS purki pelaajansa sopimuksen – epäillään kolmesta raiskauksesta
- Huuhkajilta hurjaa puhetta Saksasta Ylellä: ”Mestaruustason joukkue”
- Yllätyskäänne: Dario Naamo ulkona kesän MM-kisoista
- Huuhkajat haki nopeaa revanssia Saksasta – näin kävi uusintaottelussa
- Neymar loukkaantui – päätös MM-kisoista tehty
- Kova päätös: Luis Suárez ulkona MM-kisoista
- Huuhkajat ja Saksa pelaavat vastakkain myös huomenna
- Kylmää kyytiä: Saksa murskasi Huuhkajat
- Marko Koivuranta on kuollut 48-vuotiaana
- Jättiyllätys Italiassa: AC Milanin portugalilaistähti haluaa vaihtaa maisemaa
- Tässä ovat Mestarien liigan kauden topit ja flopit – PSG on ykkönen
- KuPS purki pelaajansa sopimuksen – epäillään kolmesta raiskauksesta