Näkökulma: Huuhkajat oli Italiaa valovuoden jäljessä, mutta Markku Kanerva valmensi silti oikein – ylisuorittamisellakin on rajansa

Suomi hävisi myöhään sunnuntai-iltana Italialle lukemin 1-2.
Peli muistutti siitä, mikä on Huuhkajien aiheuttamassa futisbuumissa vähän unohtunut. Suomella on, edelleen, lohkon kolmanneksi tai neljänneksi paras pelaajamateriaali. Italia on absoluuttinen huippumaa. Suomi on tähän saakka pystynyt ylisuorittamaan materiaaliinsa nähden valmennuksensa avulla.
Italiaa vastaan ylisuorittamisellakin oli rajansa.
Suomi oli Italiaa perässä jokaisessa pelin vaiheessa. Kun Suomi riisti pallon, oli Italian negatiivinen tilanteenvaihto Suomen positiivista tilanteenvaihtoa nopeampi ja laadukkaampi. Kun Italia hyökkäsi Suomen blokkia vastaan, oli Suomi jatkuvasti helisemässä. Italia houkutteli Suomea käyttösyötöin ja eteni laadukkailla sisäsyrjäsyötöillä Suomen linjojen väleihin.
Jos Suomi olisi toteuttanut aggressiivisempaa prässipelaamista lisäämällä Teemu Pukin viereen toisen hyökkääjän, olisi Italia murhannut Suomen linjojen väleistä vieläkin pahemmin. Italian hyökkäysmuoto oli nimittäin jotakuinkin 3-2-5. Se oli suunniteltu ohittamaan kaksi kärkeä.
Markku Kanerva oli laskenut, että Suomen pelaamisen perustaso on niin paljon Italiaa heikompi, että Italia pääsee joka tapauksessa Suomen puolustuslinjan eteen. Niinpä alas tarvittaisiin yksi lisäpelaaja estämään Italian maalintekoa. Kanervan laskutoimitus oli oikea.
Suomen pallonhallinta jäi pahasti Italian prässin alle. Italia prässäsi 4-3-3-muodollaan Suomen pelaajilta syöttösuunnat pois. Ehkä Suomi olisi voinut yrittää useammin ylittää Italian prässin täsmällisemmällä suunnitelmalla, mutta ei sekään helppoa ole. Italian puolustuspelinopeus on ylivoimaisesti tämän lohkon kovinta luokkaa.
Näiden asioiden tuloksena oli Italian lähes 30 laukausta. Suomella oli laukauksia vain kourallinen.
Tietynlainen paluu maan pinnalle oli odotettavissa ja se Ratinan stadionilla nähtiin.
Suomi pelaa lokakuussa Bosnia-Hertsegovinaa sekä Armeniaa vastaan. Uskallan arvioida, että jos Huuhkajat nappaa niistä neljä pistettä, voidaan alkaa valmistautua EM-kisoihin.
Huono uutinen Suomen kannalta oli sunnuntaina se, että Bosnia-Hertsegovina tulee Suomea vastaan uuden valmentajan opein. Vastassa on siis näytönhaluinen sekä kenties askeleen organisoidumpi Bosnia-Hertsegovina.
Suomi on venynyt. Lokakuussa tarvitaan vielä kaksi venymistä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana