Tässä Veikkausliigan loppusarjojen otteluohjelma – Hongan ja HJK:n paikallisväännöllä aikainen alkamisaika

Veikkausliigan loppusarjat käynnistyvät perjantaina 13. syyskuuta.

Ylempään loppusarjaan eli mestaruussarjaan osallistuvat runkosarjan kuusi parasta joukkuetta, jotka ovat FC Inter, Kuopion Palloseura, Ilves, Helsingin Jalkapalloklubi, FC Honka ja IFK Mariehamn.

Alemmassa loppusarjassa eli haastajasarjassa pelaavat Seinäjoen Jalkapallokerho, FC Lahti, Helsingin IFK, Rovaniemen Palloseura, Kokkolan Pallo-Veikot ja Vaasan Palloseura.

Kauden päätteeksi vielä sijoille 3-7 sijoittuneet joukkueet pelaavat europlayoffeissa viimeisestä europaikasta kesällä 2020. Mikäli Suomen Cupin voittaja Ilves pysyy sarjassa kolmen parhaan joukossa, niin sitten playoffit pelataan sijoilla 4-8.

HJK:n keskikenttäpelaaja Petteri Forsell kehui uutta sarjajärjestelmää tiistain lehdistötilaisuudessa.

– Mielestäni tämä on paras mahdollinen järjestelmä tällä joukkuemäärällä. Eikä kukaan ole pakottanut minua sanomaan näin.

Forsellin HJK pelaa mestaruussarjassa pääkaupunkiseudun derbyn Honkaa vastaan. Paikallisvääntö alkaa muista loppusarjojen otteluista poiketen jo kello 13.00.

– Kellonaika on sovittu hyvässä hengessä tapahtumia hyväksyvän viranomaisen kanssa, kommentoi Veikkausliigan toimitusjohtaja Timo Marjamaa.

Alta löydät mestaruus- ja haastajasarjan otteluohjelmat.

Mestaruussarja

Su 15.9.

17.00 FC Inter – IFK Mariehamn
18.30 KuPS – HJK
18.30 Ilves – FC Honka

La 21.9.
13.00 FC Honka – HJK

Su 22.9.
18.30 IFK Mariehamn – KuPS
18.30 Ilves – FC Inter

Pe 27.9.
18.30 KuPS – Ilves

La 28.9.
17.00 FC Inter – FC Honka
18.30 HJK – IFK Mariehamn

Su 6.10.
16.00 HJK – FC Inter
16.00 KuPS – FC Honka
16.00 IFK Mariehamn – Ilves

La 19.10.
15.00 FC Inter – KuPS
15.00 Ilves – HJK
15.00 FC Honka – IFK Mariehamn

Haastajasarja

Pe 13.9.

18.30 SJK – VPS
18.30 HIFK – KPV

La 14.9.
17.00 FC Lahti – RoPS

Pe 20.9.
18.30 VPS – FC Lahti

La 21.9.
15.00 KPV – RoPS
18.00 HIFK – SJK

Pe 27.9.
18.30 SJK – KPV

La 28.9.
14.00 FC Lahti – HIFK
17.00 RoPS – VPS

Su 6.10.
16.00 RoPS – SJK
16.00 FC Lahti – KPV
16.00 VPS – HIFK

La 19.10.
15.00 SJK – FC Lahti
15.00 HIFK – RoPS
15.00 KPV – VPS