Inter nousi sarjakärkeen – Jesse Jorosta ei nähty Brescian maalilla
Kuva: Getty Images
Internazionale nousi ainakin hetkeksi Serie A:n sarjakärkeen, kun se voitti Brescian vieraskentällä maalein 2-1. Kotijoukkueen Jesse Joronen ei ollut mukana kokoonpanossa ja seurasi kamppailun katsomosta käsin.
Ottelun avausmaali oli onnekas. Se syntyi, kun pelattiin 23. peliminuuttia. Tehokasta syksyä pelaava Lautaro Martínez laukoi kaukaa ja pallo otti kimmokkeen Brescian pelaajasta. Suunnanmuutos oli Brescian maalia vartioineelle Enrico Alfonsolle yksinkertaisesti liikaa, ja kaaripallo liiteli vastustamattomasti maalin takaylänurkkaan.
Toisen kerran Alfonso sai antautua 40 peliminuuttia myöhemmin. Interin tähtihyökkääjä Romelu Lukaku rynni oikealta sivurajalta kohti keskustaa ja laukoi vasurillaan todella näyttävän ja lujan kierteisen kudin aivan takatolpan viereen. Maali oli maailmanluokan taituruutta, jolla olisi ohitettu torjuja jos toinenkin.
Inter ei saanut kuin kaksi laukausta kohti maalia, joten torjuntoja Alfonsolle ei tänään kirjattu.
Sarjanousija Bresciallakin oli ehdottomasti omat paikkansa. Interin 2-0 -johdossa Samir Handanovicin hieno torjunta maaliviivalta vesitti isäntien pyrkimykset, mutta vartti ennen loppua kavennus kuitenkin syntyi. Röyhkeä murtautuminen merkittiin lopulta kuitenkin Inter-puolustaja Milan Skriniarin omaksi maaliksi.
Vielä lisäajallakin Brescia loi kaksi hyvää tekopaikkaa. Ensin Alessandro Matri kuitenkin puski hyvästä asemasta löysän puskun suoraan Handanovicin hyppysiin. Viimeisestä hyökkäyksestä Mario Balotelli puolestaan epäonnistui saksipotkussaan.
Sarjassa hetkellisesti kakkoseksi jäänyt Juventus voi jälleen ohittaa Interin keskiviikkona, kun se saa omassa kymmenennen kierroksen ottelussaan vieraakseen Genoan.
Juttua korjattu 0.38. Jutussa väitettiin virheellisesti Jesse Jorosen pelanneen Brescian maalilla, vaikka todellisuudessa Brescian maalia vartioi Enrico Alfonso. Pahoittelut virheestä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Teemu Pukki julkaisi koskettavan kuvan: ”Kiitos”
- Haastattelu: Marius Söderbäck tähtää ulkomaille – ”Nyt pitäisi saada seuraava steppi otettua”
- Yksi maa varmisti MM-kisapaikkansa – näin Euroopassa pelattiin perjantaina
- Joel Pohjanpalo sanoi suoraan, mikä asia Huuhkajien nykyjoukkueen on opittava
- Jacob Friis kertoi SuomiFutikselle, miksi nosti yhtäkkiä Ryan Mahutan suoraan avaukseen ja väärälle pelipaikalle
- Huuhkajien ensikertalainen ei paljastanut edes perheelleen olevansa avauksessa – ”Halusin että se on yllätys”
- Jacob Friis: ”Pitää laskea kymmeneen, ärsyttää niin paljon”
- Surkeaa, Huuhkajat! MM-karsinnat päättyivät mahalaskuun
- Näkökulma: Tuntematon ensikertalainen löi heti läpi Huuhkajissa – vieläpä väärällä pelipaikalla
- Rasmus Schüllerille komea tribuutti Ylellä – näin hän vastasi jatkostaan: ”Se on varma”
- Jacob Friis kertoi SuomiFutikselle, miksi nosti yhtäkkiä Ryan Mahutan suoraan avaukseen ja väärälle pelipaikalle
- Näkökulma: Tuntematon ensikertalainen löi heti läpi Huuhkajissa – vieläpä väärällä pelipaikalla
- Joel Pohjanpalo sanoi suoraan, mikä asia Huuhkajien nykyjoukkueen on opittava
- Cristiano Ronaldo antoi pitävän lupauksen, jos Irlannin fanit buuaavat hänelle
- Huuhkajien ensikertalainen ei paljastanut edes perheelleen olevansa avauksessa – ”Halusin että se on yllätys”
- FotbollDirekt: KuPS asettanut suuren hintalapun avainpelaajalleen
- Yksi maa varmisti MM-kisapaikkansa – näin Euroopassa pelattiin perjantaina
- Jacob Friis: ”Pitää laskea kymmeneen, ärsyttää niin paljon”
- Aftonbladet: Huuhkajien pelaajaa viedään Englannin Mestaruussarjaan
- Pikkuhuuhkajille hieno voitto!