Kaksinkertainen maailmanmestari Jill Ellis sai seuraajan – ”Juuri sitä, mitä USA:n maajoukkue tarvitsee”

Jill Ellisin saappaisiin ei ole helppo astua, sillä Ellis valmensi Yhdysvaltain naisten maajoukkuetta vuosina 2014-2019 ja luotsasi joukkueen kahteen perättäiseen maailmanmestaruuteen. Molempina vuosina hänet valittiin myös FIFA:n parhaaksi naisjoukkueen valmentajaksi. Ellis kuitenkin vetäytyi toimestaan omasta aloitteestaan viime kesän MM-turnauksen jälkeen.
Nyt Jill Ellis on saanut seuraajan. USA:n jalkapalloliitto valitsi naisten maajoukkueen uudeksi valmentajaksi 43-vuotiaan Vlatko Andonovskin. Andonovski on Pohjois-Makedonian (silloisen Jugoslavian) Skopjessa syntynyt mies, joka asettui asumaan Yhdysvaltoihin siirryttyään sinne pelaamaan vuonna 2000.
Andonovski valmensi viimeksi Yhdysvaltain naisten pääsarjan Seattle Reigniä ja sitä ennen saman sarjan Kansas City Cometsia ja FC Kansas Cityä. Hänet valittiin tänä vuonna UWSL:n parhaaksi valmentajaksi, toisen kerran uransa aikana.
– Olemme innoissamme saadessamme toivottaa Vlatkon tervetulleeksi Yhdysvaltain jalkapalloperheeseen, jalkapalloliiton puheenjohtaja Carlos Cordeiro totesi liiton kotisivuilla.
– Yhtenä NWSL:n historian menestyneimmistä valmentajista, hän on osoittanut voivansa auttaa maailmanluokan pelaajia yltämään parhaimpaansa, inspiroivansa joukkueitaan ja voittavansa mestaruuksia. Pelaajat ja johtajat arvostavat häntä laajasti. Hänellä on työmoraali ja voittava mentaliteetti, jolla hän voi ohjata historian mahtavimman naisten jalkapalloprojektin seuraavalle menestyksen aikakaudella.
Englantilaislehti Guardian reagoi valintaan nimittämällä Andonovskia ”juuri siksi, mitä USA tarvitsi”. Lehti kehuu Andonovskia hyväksi ihmisvalmentajaksi sekä taktisesti fiksuksi luotsiksi, joka peluuttaa esteettisesti miellyttävää pallonhallintajalkapalloa.
Pelaajiltakin Andonovski on saanut kiitosta. Maailman tämän hetken ykköspelaaja Megan Rapinoe on kehunut Andonovskia taktiseksi neroksi, joka osaa sopeutua tarvittaessa ja osaa selvittää pelaajille tarkasti sen, mitä hän heiltä haluaa. Jill Ellis ei saanut pelaajiltaan kovin kummoisia hyvästejä sosiaalisessa mediassa, mutta pelaajien mieliin Andonovski tuntuu olevan.
[readmore from=USA-naiset]
Andonovskia pidetään erittäin huolellisena valmentajana, joka valmistautuu otteluihin äärimmäisen tunnollisesti. Hän on myös arvostanut suhteita mediaan, ja kiitti kauden 2018 päätösottelunsa jälkeen jokaista toimittajaa henkilökohtaisesti NWSL-raportoinnista.
Andonovskin työt alkavat heti, sillä USA kohtaa jo 7. marraskuuta ystävyysottelussa Ruotsin. Kolme päivää myöhemmin vastaan asettuu Costa Rica.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Huuhkajien Adam Ståhl iski kaksi maalia derbyssä – teki suuren palveluksen entiselle seuralleen: ”Uskon heidän voittavan mestaruuden”
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- Kai Meriluoto paukutti hattutempun – Adam Ståhlille kaksi maalia Tukholman derbyssä
- Ilves laittoi maalijuhlat pystyyn – KuPS:n Kreidlilla todella vaikea ilta
- Tähtipelaaja naureskeli vastustajan voittomaalin aikana – valmentajalta yllättävä reaktio
- AS Roma jättiveloissa – taloussääntöpaineet kasvavat
- Son Heung-min osui vain 52 sekunnin pelin jälkeen – silti vasta uran toiseksi nopein maali
- Uskomaton peli Serie A:ssa – veljekset osuivat isänsä edessä
- Huh, mikä trilleri! SJK:n ja HJK:n pelin tulos ratkesi ajassa 90+8
- Tähtipelaaja naureskeli vastustajan voittomaalin aikana – valmentajalta yllättävä reaktio
- Kai Meriluoto paukutti hattutempun – Adam Ståhlille kaksi maalia Tukholman derbyssä
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- AS Roma jättiveloissa – taloussääntöpaineet kasvavat
- Ilves laittoi maalijuhlat pystyyn – KuPS:n Kreidlilla todella vaikea ilta
- Uskomaton peli Serie A:ssa – veljekset osuivat isänsä edessä
- Son Heung-min osui vain 52 sekunnin pelin jälkeen – silti vasta uran toiseksi nopein maali
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Tähtipelaajansa myynyt Inter kasvatti sarjajohtoaan
- Ange Postecogloulle ankea alku uudessa seurassa