Miksi Neymar ei ole ehdolla maailman parhaaksi? France Footballilta tyhjentävä vastaus
Kuva: Getty Images
Ranskalaislehti France Football julkaisi maanantaina ehdokkaat tämän vuoden parhaan miespelaajan palkinnon, eli Kultaisen pallon (Ballon d’Or), voittajaksi.
30 ehdokkaan joukosta löytyy kestosuosikkeja ja yllättäjiä. Viidesti mieheen palkinnon voittaneet Cristiano Ronaldo ja Lionel Messi ovat jälleen mukana, mutta viime vuoden voittaja Luka Modrić ei listalle mahtunut.
Yksi listan nimekkäimmistä poissaolijoista on Paris Saint-Germainin brasilialaistähti Neymar, joka on viimeksi jäänyt ilman ehdokkuutta vuonna 2010.
Vuodesta 1956 lähtien palkinnon jakanut France Football selvensi ehdokkaiden julkistuksen jälkeen, miksi Neymar, 27, ei ole listalla. Ranskalaislehti kuvaili brassihyökkääjän mennyttä kymmentä kuukautta ”mustaksi vuodeksi”.
Viime viikon alussa PSG tiedotti jo Neymarin kolmannesta loukkaantumisesta tänä vuonna. Ensimmäinen piti hänet sivussa lähes koko viime kauden jälkimmäisen puoliskon ja toisen takia häneltä jäi väliin tämän kesän Copa América, jonka Brasilia voitti. Tuorein vamma pitää Neymarin arvioiden mukaan sairastuvalla noin kuukauden.
France Football muistutti myös kohuista, joissa Neymar on rypenyt tänä vuonna. Loukkaantuneena ollessaan hän haukkui pystyyn tuomariston, joka tuomitsi PSG:n ja Manchester Unitedin välisen ottelun, joka päätti PSG:n viime kauden taipaleen Mestarien liigassa. Hän sai kommenteistaan kolmen ottelun pannan, jota lyhennettiin myöhemmin yhdellä pelillä.
Huhtikuussa Neymar tönäisi hänelle huudellutta kannattajaa noutaessaan mitaliaan Ranskan cupin loppuottelun jälkeen, mistä hän myös sai kolmen ottelun pelikiellon.
France Football mainitsi myös Neymariin kohdistuneen raiskaussyytöksen, vaikka hänet todettiinkin syyttömäksi. Lisäksi ranskalaislehti muistutti Neymarin kesän siirtosotkusta. Neymar olisi halunnut palata entiseen Barcelonaan, joka ei kuitenkaan onnistunut tekemään riittävän hyvää tarjousta PSG:lle. Brassitähti jäi kiusalliseen tilanteeseen Pariisiin, jossa kannattajat ovat osoittaneet mieltään häntä vastaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Iranin päävalmentaja: ”Olemme MM-kisojen sorretuin joukkue”
- UCL ja UECL -arvonnat tänään: Nämä joukkueet ovat Suomesta mukana karsinnoissa
- Kap Verden konkarivahti nousi yhdessä illassa someilmiöksi – sai miljoonia seuraajia
- Marcelo Bielsan Uruguay joutui pettymään MM-avauksessaan
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi Kap Verde -tasapeliä
- Tällaista ei ole nähty – Espanjan kärkimies teki MM-historiaa synkällä tavalla
- Jalkapallon MM-kisat 16.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Kap Verdeltä huima temppu – MM-kisojen mestarisuosikki jäi nollille
- Virallista: MM-valmentajalle potkut kesken kisojen!
- Poliisilta aikamoinen määräys HJK:lle – uhkana katsomo kiinni loppukaudeksi
- Miksi MM-kisojen kohutilannetta ei näytetty televisiossa? FIFA kommentoi
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi Kap Verde -tasapeliä
- Jalkapallon MM-kisat 16.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Tällaista ei ole nähty – Espanjan kärkimies teki MM-historiaa synkällä tavalla
- Virgil van Dijk ei pidä uusista juomatauoista – tässä syy
- Virallista: MM-valmentajalle potkut kesken kisojen!
- Australian päävalmentaja kertoi miksi valitsi Veikkausliigasta tutun hyökkääjän MM-kisajoukkueeseen
- Jalkapallon MM-kisat 14.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Raju ratkaisu MM-kisoissa – valmentaja sai potkut heti avausottelun jälkeen!
- Marcelo Bielsan Uruguay joutui pettymään MM-avauksessaan