Tähti on syttynyt – Arsenal-juniori takonut kahdessa pelissä huimat tehot
18 vuotta ja 107 päivää. Sen ikäinen oli brasilialainen Gabriel Martinelli, kun hän teki Arsenalille kaksi maalia Eurooppa-liigan ottelussa Standard Liégeä vastaan. Eli Arsenalin seurahistorian nuorin moiseen saavutukseen yltänyt.
The youngest player to net 2+ goals in a major European game for Arsenal
Gabriel Martinelli is a talent
#UEL
Martinelli siirtyi Arsenaliin heinäkuussa brasilialaisesta Ituanosta. Hän debytoi Gunnersin edustusjoukkueessa Valioliigan avauskierroksella Newcastlea vastaan. Tuolloin peliaikaa tuli vajaat kymmenen minuuttia.
Seuraavan kerran Martinelli pääsi edustusjoukkueessa kentille syyskuussa pelatussa Liigacupin ottelussa Nottinghamia vastaan – ja nyt heti avaukseen. Arsenal voitti pelin 5-0 ja Martinelli teki kaksi maalia. Tänään tahti jatkui, kun Martinelli teki toisessa 90-minuuttisessaan Tykkimiesten edustuksessa tehot kaksi maalia ja yksi maalisyöttö. Belgialaisseura Liége kaatui komeasti 4-0.
Martinellin ensimmäinen euromaali oli upea pusku yläriman alle. Toisen maalinsa hän laukoi tarkasti alanurkkaan. Kenties kaikkein näyttävin suoritus oli kuitenkin komea chippi pelikaveri Dani Ceballosin Arsenal-uran avausmaaliin toisella puoliajalla.
Two goals three minutes for the striker.
Pankaa nimi Martinelli muistiin, sillä tästä kaverista kuullaan vielä.
- FC Inter -kapteeni naljaili Teemu Pukille ja Alexander Ringille – ”Ei ole yhtään mulkkua jätkää”
- Puolustaja vahvisti SuomiFutikselle jättävänsä AC Oulun: ”Koen tarvitsevani uusia haasteita”
- FC Inter on Suomen mestari! Ottelun lopussa mielenkiintoinen näky
- Glen Kamara osui ensimmäistä kertaa QPR-paidassa – nousi sankariksi
- Miten Veikkausliigan mestaruus ratkeaa? – Katso mahdolliset vaihtoehdot
- Ilari Kangasniemi pääsi ensimmäistä kertaa Leicesterin avauskokoonpanoon
- Lionel Messi teki historiaa – tähän ei ole pystynyt kukaan muu
- Euroopan- ja maailmanmestari palasi eläkkeeltä: Maali ja ottelun paras pelaaja
- LIVESEURANTA: FC Inter voittaa Veikkausliigan mestaruuden – HJK pelasi tasan!
- ”Aasian jalkapallohistorian pahin sulaminen” on käynnissä


