HJK:sta tuttu Alfredo Morelos on hirmuiskussa – Steven Gerrard pitää ”El Bufalosta” kiinni kynsin ja hampain: ”Hän ei ole myytävänä mistään hinnasta!”

Suomen suurimmassa seurassa HJK:ssa Veikkausliigaa kausina 2016 ja 2017 pelannut ja Klubista skotlantilaiseen jättiseuraan Rangersiin kesken viimeisen Suomen-kautensa siirtynyt kolumbialaishyökkääjä Alfredo Morelos on tulikuuma nimi maailmalla.
23-vuotias Morelos on tehnyt Eurooppa-liigan otteluissa (karsinnat ja lohkovaiheen pelit) tällä kaudella jo huimat 13 osumaa 13 ottelussa. Torstaina ”El Bufalo” viimeisteli joukkueensa molemmat maalit puskemalla, kun Rangers pelasi Eurooppa-liigassa 2-2-tasapelin hollantilaisen Fyenoordin kanssa.
Samalla Morelosista tuli ensimmäinen Rangersin pelaaja, joka on onnistunut tekemään maalin neljässä peräkkäisessä europelissä.
Jo ennen torstain ottelua Rangersin brittimanageri, Liverpoolin legenda Steven Gerrard sanoi, ettei edes 50 miljoonan punnan tarjous houkuttaisi häntä myymään Morelosta tammikuun siirtoikkunassa.
Gerrard on sanonut useasti, ettei Puhveli ole myytävänä. Sitä mieltä hän edelleen.
– Joko uskotte minua nyt? Hän ei ole myytävänä. Hän ei ole myytävänä mistään hinnasta! Jos annatte Buffille (Morelos) sen kaltaista tarjoilua kuin Ryan Kent tasoitusmaalissa, hän tekee maaleja – niin yksinkertaista se on, Gerrard sanoi The Guardianin mukaan.
Torstaina Morelos rikkoi Henrik Larssonin ennätyksen yhden kauden aikana skotlantilaiselle seuralle europeleissä tehdyissä maaleissa. Larsson tykitti 12 euromaalia Celticille kaudella 2012-13.
Voiton myötä Rangers nousi G-lohkon kärkeen. Jos Gerrardin miehistö pelaa edes tasapelin Young Boysia vastaan lohkovaiheen päätöskierroksella, skotlantilaisjoukkue varmistaa jatkopaikkansa 32 parhaan joukkoon.
Korjaako HJK jättipotin?
Viime kaudella 30 Skotlannin liigapelissä 18 maalia iskeneen Morelosin seuraava siirto toisi rahaa myös HJK:n kukkaroon. Yleisenä uskomuksena on, että HJK saa Morelosin seuraavasta siirrosta kymmenen prosenttia.
Jos vaikkapa Gerrardin väläyttämä 50 miljoonan punnan siirtosumma toteutuisi jossakin vaiheessa, Klubi nettoaisi siirrosta huimat viisi miljoonaa euroa. Floppikauden Veikkausliigassa pelanneelle helsinkiläisseuralle summa olisi valtava. Klubin viime kauden pelaajabudjetti oli 1,55 miljoonaa euroa.
Tällä kaudella Morelos on viimeistellyt 13 liigapelissä jo yhdeksän maalia. Eurooppa-liigan lohkovaiheessa verkko on heilunut maalitykin toimesta viidesti samassa määrässä pelejä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- Ruotsi antoi myrskyvaroituksen EM-kisoissa – altavastaajasta tullut pelote suurille: ”Joukkueet ovat avaamassa silmänsä”
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan