Partizan – Astana: Euroseikkailun loppu

Eurooppa-liiga
Partizan – Astana
Torstai 12.12. klo 22:00
Myös Eurooppa-liigassa laitetaan tällä viikolla lohkovaihe pakettiin. Otan noston L-lohkon ottelusta Partizan – Astana, joka ei ehkä ole urheilullisesti europelien kovinta ydintä, mutta vedonlyönnillisesti tähän otteluun löytyy hyvä tulokulma. Lohkon jatkopaikat on jo jaettu: jatkopeleihin menevät Manchester United sekä AZ Alkmaar.
Viime kierroksella Partizan näytti vievän AZ:ltä vieraspisteet ja nousevan kamppailuun jatkopaikasta. Toisin kävi: hollantilaiset tulivat aivan ottelun lopussa tasoihin kahden maalin tappioasemasta. Kaiken lisäksi AZ pelasi ottelun lopun vajaamiehisenä. Isku oli varmasti kova ja vaikka tässä ottelussa on kyse vain kunniasta, luulisi belgradilaisten haluavan tämän kauden euroseikkailusta positiivisen lopun ottamalla Astanasta voiton. Kazakstanissa pelatun ottelun Partizan voitti 1-2 ja numerot olisivat helposti voineet olla paljon suuremmat.
Astana otti UEL:n ensimmäiset pisteensä voittamalla luokkaretkikokoonpanolla liikkeellä olleen Manchester Unitedin. Astanan puolustus on ollut joukkueen kompastuskivi lohkovaiheessa: etenkin AZ näytti kahdessa pelissä, että töitä on vielä tehtävänä tällä tasolla pärjätäkseen. Joukkue ei ole millään mittapuulla isäntien tasoinen, mutta lähtee varmasti hyvällä asenteella viimeiseen lohko-otteluun
Lyö vetoa ottelusta:
Tässä ottelussa ei varmaankaan pelata aivan veren maku suussa, mutta odotan pelin olevan iloista ja avointa. Partizanilla on tulivoimaa ja se pystyy tahkoamaan maaleja Astanan kevyttä alakertaa vastaan. Täytyy myös huomata, ettei Partizaninkaan puolustus ole mikään seinä, vaikkei Astanan maalintekovoima olekaan vakuuttanut. Runsasmaalisuus olisikin mahdollinen peli tähän, mutta vetosuosituksessa nojaan vähintään kahden maalin kotivoittoon: Aasialainen tasoitusveto, Partizan -1.5 kertoimella 2,09.
tarjoaa mojovaa bonaria. Talletusbonus on tarjolla peräti 200€ asti. Näin 200 euron talletus tuo sinulle heti hurjat 400€ pelirahaa.
Lunasta n tervetulopaketti näin:
- Avaa pelitili TÄSTÄ.
- Tee talletus.
- Saat esimerkiksi 200 euron talletuksella 400€ pelirahaa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Neymar sivuun Brasilian maajoukkueesta – skandaalissa ryvettynyt pelaaja mukaan
- Brittifutispodcast: Onko Arsenalin teinisensaatiosta ottamaan roolia tällä kaudella?
- KuPSin eurovastustaja hankki valioliigapelaajan seitsemällä miljoonalla eurolla
- HJK:sta tuttu Jakob Tånnander löysi uuden seuran
- Kahdeksan pisteen sarjajohto – suomalaiskaksikon Mjällby pelaa sensaatiomaista kautta
- Haastattelu: Santeri Hostikka iskee maaleja kuin liukuhihnalta – tästä se johtuu: ”Se on sopinut mulle hyvin”
- KuPS sopimukseen Liettuan maajoukkuepelaajan kanssa
- Virallista: HJK purki puolustajansa sopimuksen
- Loukkaantumishistoria kävi kalliiksi: AC Milan -siirto kariutui
- HJK takoi taululle 8–2 – Veikkausliigan kärki uskomattoman tasainen
- Virallista: HJK purki puolustajansa sopimuksen
- Tappelu oli liikaa – uusi hankinta sai heti lähtöpassit
- KuPSin eurovastustaja hankki valioliigapelaajan seitsemällä miljoonalla eurolla
- Haastattelu: Santeri Hostikka iskee maaleja kuin liukuhihnalta – tästä se johtuu: ”Se on sopinut mulle hyvin”
- KuPS sopimukseen Liettuan maajoukkuepelaajan kanssa
- Kahdeksan pisteen sarjajohto – suomalaiskaksikon Mjällby pelaa sensaatiomaista kautta
- HJK:sta tuttu Jakob Tånnander löysi uuden seuran
- Loukkaantumishistoria kävi kalliiksi: AC Milan -siirto kariutui
- Haastattelu: Juho Talvitie saanut lämpimän vastaanoton uudessa seurassaan – iski heti upean maalin: ”Olin ihan fiiliksissä”
- Michael Boamah lähtee HJK:sta lainalle