Muiden seurojen fanit valtasivat Tottenhamin nettiäänestyksen – Peter Crouch ylivoimaiseen voittoon
Kuva: Getty Images
Tottenham tiedusteli maanantaina Twitterissä seuraajiltaan, kenen pitäisi olla hyökkääjä seuran vuosikymmenen tähdistöjoukkueessa. Vaihtoehdoiksi lontoolaisseura antoi Jermain Defoen, Peter Crouchin ja joukkueen tämänhetkisen ykköstykin Harry Kanen.
Nykyään skotlantilaista Rangersia edustava Defoe, 37, pelasi Tottenhamissa vuosina 2004-2008 ja 2009-2014 tahkoten tuona aikana 361 ottelua, joissa hän teki yhteensä 143 maalia.
Viime vuonna uransa lopettanut Crouch, 38, edusti Tottenhamia jo junioriaikoinaan ja palasi seuraan vuosiksi 2009-2011, joiden aikana hän pelasi Spursissa 93 ottelua ja teki 24 maalia.
Englannin A-maajoukkueen kapteenina toimiva Kane, 26, on edustanut Tottenhamia jo vuodesta 2004 lähtien. Hän kävi viime vuosikymmenen alkupuolella muutamalla lainapestillä, mutta muuten hän on edustanut koko ammattilaisuransa ajan Tottenhamia.
Kane on pelannut Tottenhamin edustusjoukkueessa 277 ottelua ja tehnyt niissä yhteensä 181 osumaa. Hänen edellään Tottenhamin kaikkien aikojen maalitilastossa ovat vain Jimmy Greaves (266) ja Bobby Smith (208) Moni varmasti odotti Kanesta Tottenhamin äänestyksen voittajaa, mutta toisin kävi. Ääniä kertyi lopulta lähes 600 000 kappaletta, mutta niistä vain 33 prosenttia meni Kanelle.
Ylivoimainen voittaja oli hujoppikärki Crouch 61 prosentillaan. London Evening Standard -lehti epäilee, että Tottenhamin paikalliskilpailija Arsenalin sekä Crouchin entisen seuran Liverpoolin kannattajat ovat kantaneet kortensa kekoon vaikuttaakseen äänestyksen lopputulokseen. Moni on epäillyt Liverpoolin kannattajia myös julkaisun kommentteissa.
“We detected suspicious activity on your account.”
LUE MYÖS:
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Cristiano Ronaldon lähin uhkaaja on pulassa – tilasto paljastaa totuuden tuloskunnosta
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- 17-vuotias keskikenttäpelaaja tekee IFK Mariehamnin maalit – ”On kyllä aika poikkeuksellinen talentti”
- Katso: Espanjan joukkue nimetty Pikkuhuuhkajat-otteluun – suurseurojen nuorukaiset Tammelaan
- Luis de la Fuente nimesi ensimmäisen ryhmänsä MM-kullan jälkeen – kaksi uutta kasvoa mukaan
- Kuka Pohjanpalo? Norjalaishyökkääjä loistaa yllättäen Palermon kuumimpana maalipyssynä
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Ranskan toiseksi menestynein seura rajussa ahdingossa – pelottava esimerkki