Tunnetut pelaaja-agentit eivät hyväksy FIFA:n kaavailemaa muutosta – ovat valmiita viemään asian oikeuteen: ”Haluamme reiluutta”
Kuva: Getty Images
Jalkapallon tunnetut pelaaja-agentit, kuten Mino Raiola, Jorge Mendes ja Jonathan Barnett ovat ilmaisseet mielipiteensä FIFA:n pelaajasiirtoihin suunnittelemiin muutoksiin.
Syyskuussa selvisi, että FIFA suunnittelee muutoksia pelaaja-agenttien saamiin palkkioihin ja rajoituksia pelaajien lainasiirtoihin.
Uuden suunnitelman mukaan pelaaja-agentit saisivat pelaajan myyvältä seuralta jatkossa korkeintaan 10 prosentin osuuden pelaajasta maksettavasta siirtokorvauksesta.
Lisäksi agentit voisivat saada korkeintaan kolmen prosentin osuuden pelaajan siirron yhteydessä maksetusta korvauksesta. Ostava seura saisi maksaa agenteille niin ikään korkeintaan kolme prosenttia pelaajan saamasta korvauksesta.
Muutoksilla olisi suuri vaikutus ns. ”superagenttien” palkkoihin. Esimerkiksi Raiola nettosi yli 45 miljoonaa euroa, kun hänen asiakkaansa Paul Pogba siirtyi Juventuksesta Manchester Unitediin 105 miljoonan euron siirtosummalla vuonna 2016.
Nyt huippuagentit ovat avanneet suunsa tapauksesta. Yleinen viesti on, ettei FIFA:n muutoksia hyväksytä agenttipiireissä.
– Haluamme reiluutta, muun muassa Gareth Balen agenttina toimiva Barnett sanoi BBC:n mukaan.
– FIFA:n pitäisi ymmärtää meitä ja kohdella meitä sopivalla tavalla, hän jatkoi.
Barnett tokaisi suoraan, ettei kukaan FIFA:n jäsen hänen mielestään tiedä mitä agentin tehtäviin kuuluu.
– Kukaan FIFA:sta ei ole koskaan ollut toimistollani tai käynyt keskustelua kanssani. Jos kysyt pelaajilta mitä he haluavat, he puoltavat agentteja. Pelaajilta ei ole koskaan kuulunut valituksia agenttien saamista palkkioista.
– Yritämme loppuun sakka ratkaista ongelman, mutta tarvittaessa menemme kaikkiin maailman oikeudenkäynteihin, Barnett linjasi.
BBC kertoo sivuillaan ottaneensa FIFA:aan yhteyttä saadakseen vastauksen asiaan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Megatähti sai palata maajoukkueeseen – päävalmentaja avasi syitä
- Ilves-tähti valittiin taas Ruotsin alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen
- Mika Lehkosuo hehkuttaa Matias Siltasta: ”Se on hänen superominaisuutensa”
- Yle: Palloliitto yritti houkutella Malick Thiawia Huuhkajiin – valitsi Saksan
- Pikkuhuuhkajien hyökkääjä loukkaantui Konferenssiliigan ottelussa – jäävätkö karsintaottelut väliin?
- Haastattelu: Rony Jansson kertoo, miten Toni Koskelan korkea vaatimustaso näkyy Kalmarin arjessa – ”Jos hän näkee, että joku laiskottelee treeneissä…”
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- IFK Mariehamnilta valmentajauutisia
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- Pikkuhuuhkajien hyökkääjä loukkaantui Konferenssiliigan ottelussa – jäävätkö karsintaottelut väliin?
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- Haastattelu: Rony Jansson kertoo, miten Toni Koskelan korkea vaatimustaso näkyy Kalmarin arjessa – ”Jos hän näkee, että joku laiskottelee treeneissä…”
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Yle: Palloliitto yritti houkutella Malick Thiawia Huuhkajiin – valitsi Saksan
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki