Chelsean ranskalaistähti pohtii jatkoaan seurassa – sopimus päättyy kauden jälkeen: ”Vielä on liian aikaista sanoa”
Kuva: Getty Images
Chelsean hyökkääjä Olivier Giroud sanoo olevansa onnellinen seurassa, muttei tiedä, jatkuuko hänen uransa vielä Lontoossa.
Ranskalaiskärki Giroud, 33, oli pitkään kokonaan sivussa Chelsean kokoonpanosta, mutta hän on edellisessä viidessä ottelussa päässyt avaukseen, kun Tammy Abraham on ollut loukkaantuneena ja Michy Batshuayin ruuti on ollut märkää. Giroud on kiittänyt vastuusta kahdella maalilla noissa peleissä.
Hän kertoi viime viikolla Téléfootin haastattelussa, että yritti tammikuussa päästä Chelseasta pois. Giroud’n perässä olivat Internazionale, Lazio ja Tottenham, mutta Chelsea ei suostunut siirtoon.
Giroud’n ja Chelsean sopimus päättyy tämän kauden jälkeen, mutta ranskalaishyökkääjän tulevaisuus on vielä hämärän peitossa.
– Olen odottanut tilaisuuttani ja manageri on antanut minulle mahdollisuuden näyttää intohimoni, kommentoi Giroud Sky Sportsille.
– Haluan tehdä parhaani auttaakseni joukkuetta. Nyt on mennyt viisi peliä ja minä olen todella nauttinut niistä.
Giroud’lta kysyttiin, näkeekö hän itsensä pelaamassa Chelseassa vielä pitkään.
– En tiedä. Vielä on liian aikaista sanoa, mutta olen onnellinen täällä.
Giroud on monien muiden pelaajien tavoin miettinyt, miten hänen peliaikansa vaikuttaa mahdollisuuksiin päästä ensi kesän EM-kisoihin. Vuoden 2018 MM-kisoissa ja viime marraskuussa päättyneissä EM-karsinnoissa hän pelasi jokaisen Ranskan ottelun. Kaikkiaan Giroud on tahkonnut A-maajoukkuetasolla 97 ottelua ja tehnyt 39 maalia.
– Minä en tee sitä päätöstä [kutsusta EM-kisoihin]. Mutta uskon, että minulla on hyvä mahdollisuus päästä sinne, jos pelaan enemmän ja autan joukkuetta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rennesin manageri syyttää Arsenalin lainapelaajaa Ethan Nwaneria ”hyökkäyksestä” Glen Kamaraa vastaan
- Fabrizio Romano: Kolumbialaistähti James Rodríguez siirtyy MLS:ään
- Eveliina Summanen saavutti hienon rajapyykin Tottenhamissa – ”Tämä merkitsee paljon”
- Ilveksen tuplauutinen: testipelaaja ulos ja puolustajalupaus lainalle
- Italialaisseurat olivat Martin Kirilovin perässä – HJK voitti kisan: ”Halusin päästä pelaamaan miesten pelejä”
- HJK:n UEFA Youth Leaguen neljännesvälierävastustaja selvillä
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin