Brasilialaisen jalkapallolegendan Pelén mukaan Cristiano Ronaldo on maailman paras pelaaja tällä hetkellä. Koko jalkapallohistorian parhaaksi pelaajaksi hän on kuitenkin nimennyt itsensä.

Pelé antoi haastattelun YouTube-kanava Pilhadolle, missä entiseltä huippuhyökkääjältä kysyttiin hänen mielipidettään maailman parhaasta jalkapalloilijasta.

79-vuotiaan ikonin mielestä Cristiano Ronaldo on tällä hetkellä maailman paras, koska hänen suorituksensa ovat johdonmukaisempia kuin Lionel Messillä. Pelé myös muistuttaa, että Ronaldo pelaa myös kärkimiehen pelipaikkaa.

– Tänä päivänä, maailman paras pelaaja on Cristiano Ronaldo, Pelé kertoi haastattelussa.

– Minun mielestäni hän on paras, koska hän on johdonmukaisempi. Messiä ei saa tietenkään unohtaa, mutta hän ei ole kärkipelaaja.

Peléltä udeltiin myös hänen mielipidettään historian parhaasta jalkapalloilijasta. Vähemmän yllättäen, Argentiinan Diego Maradona ei mahtunut kyseiselle listalle, jonka ykkössijan vei brasilialainen itse.

– Tuo on kysymys, mihin on hankala vastata. Me emme voi unohtaa Zicoa, Ronaldinhoa tai Ronaldoa. Tai Euroopassa [pelanneita] Franz Beckenbaueria ja Johan Cruyffia.

– Nyt, se ei ole minun syytäni, mutta minusta Pelé oli kuitenkin heitä kaikkia parempi, Pelé naurahti.

Pelé teki 22-vuotisen uransa aikana ennätykselliset 1 283 maalia 1 363 otteluun, joista 77 syntyi Brasilian maajoukkueessa. Hän voitti pelaamissaan sarjoissa maalikuninkuuden yhteensä 11 kertaa.