Hollannin pääsarja Eredivisie on asettunut tauolle koronaviruksen vuoksi. Sarja on tauolla ainakin maaliskuun loppuun saakka.

Huuhkajien Rasmus Karjalainen ja Thomas Lam pelaavat Eredivisiessä.

Samalla Hollannin jalkapalloliitto ilmoitti peruneensa Hollannin ja Espanjan välisen harjoitusmaaottelun, joka oli määrä pelata maaliskuun lopussa Amsterdamissa.

[readmore from=Koronavirus]

Myös Pohjois-Amerikan MLS-sarja on perunut ottelunsa. MLS tiedotti torstaina sarjan olevan tauolla kuukauden ajan. MLS:ssa pelaavat Huuhkajia edustavat Lassi Lappalainen, Jukka Raitala ja Robin Lod. A-maajoukkueuransa lopettanut Alex Ring pelaa niin ikään MLS:ssa.

Italian Serie A ja Espanjan La Liga ovat myös asettuneet tauolle koronaviruksen seurauksena. Kummassakaan sarjassa ei pelata otteluita maaliskuun aikana.