Argentiinalaisikoni kehottaa Lautaro Martínezia siirtymään Barcelonaan – ”Internazionale on suurseura, mutta..”
Kuva: Getty Images
Lautaro Martínezin nimi on pyörinyt siirtohuhuissa jo usean kuukauden ajan.
22-vuotias argentiinalaiskärki on noussut viimeisen vuoden aikana yhdeksi maailman halutuimmista hyökkääjistä.
Serie A:ssa pelaavaa Internazionalea seuratasolla edustava Lautaro on tehnyt kuluvalla kaudella 16 maalia.
Lautaron sopimuksessa on 111 miljoonan euron arvoinen ulosostopykälä ja Barcelonan kerrotaan olevan kiinnostunut kärjestä. Barcelona kaavailee Lautarosta Luis Suárezin korvaajaa.
Argentiinan A-maajoukkueessa maailmanmestaruuden voittanut Mario Kempes kehottaa maanmiestään siirtymään Barcelonaan. Kempes pelasi itsekin aikoinaan La Ligassa voittaen kahdesti sarjan maalikuninkuuden Valencian paidassa.
– Internazionale on suurseura, mutta Barcelona on täysin erilainen ympäristö. Saat sen mahdollisuuden vain kerran elämäsi aikana. Lautarolle olisi loistavaa pelata Leo Messin kanssa, Kempes totesi Tuttosportille.
– Kenties myös Interiin jääminen voisi olla hyvä vaihtoehto, koska hän saisi siellä tärkeää kokemusta. Lautaro on osoittanut jo muutaman vuoden ajan olevansa huippukärki. Hän on osoittanut sen Interissä ja maajoukkueessa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa