Sovittu paidanvaihto Cristiano Ronaldon kanssa peruuntui – tästä Juventus-tähti suuttui
Kuva: Getty Images
Viisinkertainen Ballon d’Or-voittaja Cristiano Ronaldo on pelannut Italian Serie A:ssa reilut puolitoista kautta, ennen kuin koronaviruspandemia pani jalkapalloilun jäihin. Portugalilainen siirtyi Italiaan ja Juventukseen megatähtenä yhdeksän Real Madridissa viettämänsä vuoden jälkeen, ja on loogista, että monet vastustajajoukkueen pelaajista ovat halunneet vaihtaa pelipaitoja juuri hänen kanssaan.
Kerran Cristiano Ronaldo kuitenkin perääntyi jo sovitusta paidanvaihdosta. Näin kävi tammikuussa 2019, kun Juventus kohtasi kotikentällään sarjasta myöhemmin pudonneen Chievo Veronan. Syy taka-askeleeseen oli siinä Chievon kokeneen maalivahdin torjumassa rankkarissa.
– Olimme sopineet vaihtavamme paitoja pelin jälkeen, viime viikonloppuna 41 vuotta täyttänyt Chievon silloinen maalivahti Stefano Sorrentino kertoi Sky Italialle.
– Epäonnistuttuaan rankkarissa Cristiano oli kuitenkin todella vihainen. Hänelle ei ollut koskaan ennen käynyt niin Italiassa.
– Kohtasimme pelaajatunnelissa. Hän puristi kättäni ja onnitteli minua, mutta oli totinen. Eikä hän antanut minulle paitaansa.
– Lopulta vaihdoin paitaa Paulo Dybalan kanssa. Hyvin minulle kuitenkin kävi, Sorrentino totesi hymyillen.
[readmore from=Ronaldo-Cristiano]
Cristiano Ronaldo on saanut Juventuksessa runsaasti rankkarivastuuta, sillä hän on vetänyt Vanhan Rouvan riveissä yhteensä 15 rankkaria. Sorrentinon torjuma pilkku on ainoa näistä, jota Cristiano ei ole onnistunut ampumaan verkon perukoille. Hassatusta rankkarista huolimatta Juventus kaatoi kyseisessä ottelussa Chievon 3-0.
Stefano Sorrentino pelasi uransa aikana kaikkiaan 363 Serie A -ottelua. Hän jatkaa uraansa edelleen, mutta nyt isänsä valmentamassa Cervon amatöörijoukkueessa. Erikoista on, että koko ikänsä maalivahtina pelanneen Sorrentinon pelipaikka on nyt hyökkäyksessä.
Lähde: AS
LUE MYÖS:
- Juho Lähteenmäellä, 20, väkevä kausi – nyt Huuhkajiin: ”Mittaamaan omaa tasoa”
- Suomi jättisuosikkina San Marinon kaatoon – Huuhkajilta suorat sanat: ”Ei hirveästi kiinnosta, miltä se näyttää katsojan silmään”
- Huuhkajien Topi Keskinen todisti outoa tilannetta Tanskassa: ”Olihan se erikoinen setti”
- Haastattelu: Ilari Kangasniemi yrittää nyt sopeutua Leicesteriin
- Haastattelu: Ivan Piñol vaatii TPS:ltä lisää kunnianhimoa – tulevaisuus auki: ”Tämä on minulle ratkaiseva hetki”
- Anssi Suhosella rikkonainen kausi Tanskassa: ”Olen jo tottunut”
- Huuhkajien Oiva Jukkola kertoo ajastaan Kazakstanissa – yksi selvä ero Veikkausliigaan
- Huuhkajien pelaajat ennakoivat Kansojen liigaa – selvä tavoite: ”Kaikilla sama mielessä”
- Hyvä työ kantaa hedelmää – Luis de la Fuentelle pitkä jatkosopimus Espanjan maajoukkueen kanssa
- Tähtipelaaja Granit Xhaka kohun keskellä – syrjään maajoukkueesta
- Huuhkajien Oiva Jukkola kertoo ajastaan Kazakstanissa – yksi selvä ero Veikkausliigaan
- Haastattelu: Ilari Kangasniemi yrittää nyt sopeutua Leicesteriin
- Haastattelu: Ivan Piñol vaatii TPS:ltä lisää kunnianhimoa – tulevaisuus auki: ”Tämä on minulle ratkaiseva hetki”
- Tähtipelaaja Granit Xhaka kohun keskellä – syrjään maajoukkueesta
- Anssi Suhosella rikkonainen kausi Tanskassa: ”Olen jo tottunut”
- Täyskatastrofi! Bodø/Glimt häviää maalivahtinsa takia
- Mohamed Salah: Räjähtävä alku uudessa seurassa
- Huuhkajien pelaajat ennakoivat Kansojen liigaa – selvä tavoite: ”Kaikilla sama mielessä”
- Muutoksia Huuhkajiin – kaksi pelaajaa nousee joukkueeseen
- Celtic hävisi Glasgow’n paikallistaiston – Viljami Sinisalo vaikeuksissa