Näin jalkapallo palasi Etelä-Koreassa – yleisöääniä soitettiin kaiuttimista, pelaajat erehtyivät sylkemään
Etelä-Korean K-liigan uusi kausi alkoi perjantaina. Sarjaa pelataan koronaviruksen takia ilman yleisöä, mutta maan tilanne on riittävän hyvä siihen, että jalkapallosarja uskallettiin käynnistää.
Muissa maissa seurataan nyt koronaviruksen takia suurella mielenkiinnolla sitä, miten Etelä-Korean sarja etenee ja miten kautta saadaan vietyä eteenpäin vaikeissa olosuhteissa.
Ensimmäisessä ottelussa kohtasivat hallitseva mestari Jeonbuk Motors ja Suwon Bluewings. Ottelun vei nimiinsä kotijoukkue Jeonbuk Motors maalein 1−0.
Yleisön sijaan katsomoon oli asetettu lakanoita ja kannustavia tekstejä. Tunnelmaa yritettiin luoda keinotekoisilla yleisöäänillä, kun stadionin kaiuttimista soitettiin kannatuslauluja.
Kokemus oli kaikille uusi. Liigan turvallisuusmääräyksien vuoksi ottelussa ei ollut lainkaan kättelyitä. Vaihtopelaajien ja taustahenkilöiden oli pidettävä kasvomaskeja.
Ottelussa havaittiin myös vähän sylkemistä ja pelaajien turhan lähekkäin käymiä keskusteluja. Pääsarja on ilmoittanut, että molemmat teot voivat olla jatkuessaan rangaistavia.
Motorsin valmentaja José Morais kommentoi tunnelmia ottelun jälkeen.
− Pelaajista näki, että heistä tuntui oudolta pelata tyhjille katsomoille. Mutta oli mahtavaa saada kausi vihdoin käyntiin.
Lähde: ESPN
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ESPN: Cristiano Ronaldolta uusi päätös
- Inter vahvistuu Ruotsista saapuvalla hankinnalla
- Glen Kamaran valmentaja vaihtumassa
- Valmentaja vahvisti: Allsvenskan-seura keskustelee Otso Liimatan kanssa
- Virallista: HJK vahvistaa hyökkäystään – ”Tuo kentälle erilaisen vaihtoehdon”
- Haastattelu: Valentín Gasc kertoi mielipiteensä maineestaan – ”Olen kuullut paljon puhetta siitä”
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Chelsean naiset saivat uuden omistajan urheilumaailman huipulta
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- Veikkausliiga-pelaaja on tilaston valossa lähellä Euroopan huippua
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa
- Chelsean naiset saivat uuden omistajan urheilumaailman huipulta
- Joel Pohjanpalo tehoili ja oli taas voiton takuumies – Jesse Joronen sai myös ylistystä