Uusi päävalmentaja ja minuutit loppuneet ilman selityksiä – onko lupaava suomalaispelaaja ajautunut koirankoppiin Bundesliigassa?
Kuva: Getty Images
Augsburg otti sunnuntaina tärkeän voiton, kun Schalke kaatui vieraskentällä komeasti maalein 3-0. Huuhkajien hyökkäävä keskikenttäpelaaja Fredrik Jensen ei ollut edes Augsburgin kokoonpanossa Schalkea vastaan.
Jenseniä ei ole ilmoitettu seuran nettisivuilla loukkaantuneeksi. Näin ollen voidaan olettaa, että Jensen on jäänyt kokoonpanon ulkopuolelle pelillisistä syistä. 22-vuotias hyökkäävä keskikenttäpelaaja on tällä kaudella pelannut kymmenessä sarjaottelussa, joissa on syntynyt yksi maali ja yksi maalisyöttö.
Augsburg vaihtoi maaliskuussa ennen koronpandemian aiheuttamaa taukoa valmentajaa. Martin Schmidt teki tilaa Heiko Herrlichille. Schmidtin alaisuudessa Augsburg ajautui jo lähelle putoamiskamppailua. Joukkue onnistui voittamaan vain yhden pelin vuoden 2020 aikana. Viimeinen niitti oli 0-2-tappio Bayern Münchenille, jonka jälkeen Schmidt sai potkut. Pian sen jälkeen sarja laitettiin tauolle koronaepidemian takia.
Jensen oli sivussa jo Bayern-ottelusta. Sen jälkeen Bayer Leverkusenia aiemmin valmentanut Herrlich hyppäsi ruoriin. Herrlich vei joukkueen koronatauon läpi, ja sunnuntaina joukkue sai napattua ensimmäisen voiton uuden päävalmentajansa alaisuudessa.
Huolestuttavaa Jensenin kannalta on se, ettei hän ole mahtunut Bundesliigan jatkumisen jälkeen kertaakaan Augsburgin kokoonpanoon. Suomalaispelaajaa ei ole ainakaan ilmoitettu loukkaantuneeksi. Taustalla voi silti olla jotain pienempää vammaa, josta ei ole ilmoitettu.
Tulevat viikot näyttävät, mahtuuko Jensen uuden päävalmentajan suunnitelmiin. Jensen siirtyi Augsburgiin kesällä 2018 hollantilaisesta Twentestä. Vastuuta on Saksan Bundesliigassa tullut hyvin vaihtelevasti. Jensenin sopimus Augsburgin kanssa on voimassa kesään 2023 saakka. Seuraavaksi Augsburg kohtaa keskiviikkona Paderbornin.
Jensen julkaisi omalla Instagram-tilillään sunnuntai-iltana kuvan, jossa mies tekee voimanauhalla harjoitetta. Olisiko tämä merkki kuntouttavasta harjoittelusta?
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Täysi tuntemattomuus nousi miljoonien tietoisuuteen MM-kisoissa – sai nyt siirron uuteen seuraan
- USA voi joutua kärkipeliin ilman huippupelaajaansa
- Marokon kapteeni Achraf Hakimi joutuu oikeuteen raiskaussyytteessä – ”Olen odottanut tätä”
- UEFA: MM-kisoista tutut juomatauot eivät ole tulossa EM-turnaukseen
- Iran tekee kohtelustaan valituksen FIFA:lle
- Kap Verden MM-sankarilla on jo enemmän seuraajia kuin Valioliiga-tähdillä
- ”Uskomattoman loukkaavaa” – Espanjan valmentaja tulistui tähtipelaajan saamasta kritiikistä
- Paraguayn MM-valmentajalta palautetta medialle: ”Minä kestän kaikki iskunne”
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi
- ”Kaikki kuulivat luun napsahtavan” – Kanadan MM-valmentaja järkyttyi pelaajansa loukkaantumisesta
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- ”Kaikki kuulivat luun napsahtavan” – Kanadan MM-valmentaja järkyttyi pelaajansa loukkaantumisesta
- Näin Cristiano Ronaldo reagoi Portugalin vaisuun MM-starttiin
- Palermo etsii tulitukea Joel Pohjanpalolle – tässä vaihtoehdot
- Meksiko varmisti ensimmäisenä jatkopaikkansa MM-kisoissa – vastustajalta iso moka
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi
- Nyt tuli tuomio: MM-kisojen skandaalipelaaja sivuun jättiottelusta
- Suomen MM-unelma elää – karsintatie tuleviin kisoihin selvisi
- Vastustajan reaktio paljasti karun totuuden Cristiano Ronaldosta – nyt tuli armoton kommentti MM-kisoissa