Espanjalaistähti Cesc Fàbregas valotti huippuvalmentajien työskentelytapoja: ”Hän viettää niin paljon aikaa harjoituskentällä”
										Kuva: Getty Images
					
		
		Espanjan A-maajoukkueessa 110 kertaa esiintynyt keskikenttäpelaaja Cesc Fàbregas on saanut pelata joidenkin jalkapallon tunnetuimpien valmentajien alaisuudessa.
Fàbregas, 33, on pelannut ammattilaisurallaan Arsenalissa, Barcelonassa, Chelseassa ja viime vuoden tammikuusta lähtien AS Monacossa. Hänen entisiin valmentajiinsa lukeutuvat muun muassa José Mourinho, Arsène Wenger ja Pep Guardiola, joiden työskentelytavoista hän kertoi The Locker Roomin haastattelussa.
Portugalilainen Mourinho ja Fàbregas työskentelivät yhdessä Chelseassa vuosina 2014-2015. Ensimmäisellä kaudellaan yhdessä he saavuttivat Valioliigan mestaruuden. Fàbregas kertoi, miten Mourinho taivutteli hänet siirtymään Chelsean paitaan.
– José on sellainen valmentaja, jolla on yksi systeemi, mutta hän saa sen systeemin toimimaan todella hyvin, koska hänellä on tietyt pelaajat oikeaa systeemiä varten.
– Kun tapasin hänet ensimmäistä kertaa, hän sanoi minulle: ”Tarvitsen kaksi pelaajaa. Aion hankkia Diego Costan, ja jos sinä haluat, voit tulla joukkueeseeni”. Hän piirsi paperille joukkueen ja sanoi, että ”Tämä joukkue voittaa mestaruuden”. Ensimmäisenä päivänä. Hän sanoi minulle, että ”Tule, me voitamme mestaruuden”.
– Hän on mahtava valmentaja suurille pelaajille, koska hän leikittelee heidän mielellään. Hän stimuloi pelaajiaan. Esimerkiksi yhtenä päivänä hän saattaa tekstata, miten hyvä oletkaan tai sitten hän voi sanoa, että ”Tänään olit surkea”. Hän leikittelee pelaajien kanssa.


LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
 - Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
 - KuPS on Suomen mestari!
 - Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
 - Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
 - Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
 - Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
 - Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”
 - Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
 - Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
 
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
 - Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
 - Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
 - Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
 - Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
 - Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
 - Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
 - Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
 - Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
 - Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen